Vrtulníkáři lákají záložníky

Autor: Michal Voska

Náborový den do aktivní zálohy přilákal v sobotu 11. března čtyřicítku zájemců za brány 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Bohatý program, ukázka vojenského drilu, ale především pak i činností, které budou nedílnou součástí zaměstnání záložníků, ukázal adeptům a adeptkám budoucnost této nové jednotky.

Záložníkem nanečisto

„K 1. lednu 2017 vznikla na naší základně rota bojového zabezpečení aktivní zálohy, která se sestává ze dvou strážních, jedné chemické a jedné hospodářské čety. Rota je začleněna do struktury 225. letky bojového zabezpečení a čítá 98 tabulkových míst. Aktuálně poptáváme všechny pozice: od skladníků, kuchařů, až po velitele čety. Od dnešního dne si slibujeme ukázat zájemcům o službu v aktivní záloze možnosti a zázemí, kterým základna disponuje,“ uvedl na úvod podplukovník Radek Pilař, velitel 225. letky bojového zabezpečení.

Cílem náborového dne bylo především seznámit zájemce o aktivní zálohu se strukturou a úkoly jednotky. Ukázka vševojskových oblastí kladla důraz na střeleckou, zdravotní, spojovací, topografickou a tělesnou přípravu. To vše již od brzkých, ranních hodin. Pro některé se tak sobotní den stal nejen prvním seznámením se základnou, ale také s armádou jako takovou.

Aktivní záloha bývá přestupní stanicí do armády

„Jsem z Brna, a když jsem slyšela o možnosti náboru nanečisto, neváhala jsem. Zanedlouho absolvuji lékařskou prohlídku, a když vše dobře dopadne, v nejbližším turnusu ve Vyškově projdu výcvikem. Chtěla bych sloužit právě zde na letecké základně,“ uvedla jedna z účastnic.

Její slova potvrzovala i řada ostatních mužů a žen, pro které je služba vlasti prioritou a otázkou cti. Pro některé je záloha jen pomyslnou přestupní stanicí do prostředí profesionální armády. Adepty lákají jistoty, benefity, ale i atraktivní prostředí a moderní technika. I ta se stala součástí ukázek a každý zájemce tak měl možnost si prohlédnout a následně vyzkoušet nejběžnější používané zbraně, tedy pistoli CZ 75 Phantom a útočnou pušku BREN.

„Dnešní den hodnotím velice kladně. Zájem byl značný a věřím, že v brzké době přivítáme do našich řad mnoho nových mužů i žen, kteří budou zastávat v rámci bojové roty důležité pozice,“ uvedl na závěr plukovník Petr Čepelka, velitel základny, která minulý rok oslavila 60. výročí založení leteckých útvarů posádky Náměšť nad Oslavou.

Nábor aktivních záloh

Autor: Kuba Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...