Vrtulník kbelské letecké základny přepravil transplantační týmy k odběru orgánů

Autor: kpt. Mgr. Zuzana Špačková

V pondělí 5. února zhruba půl hodiny před polednem přistál na letišti Praha-Kbely vrtulník Mi-17 s lékařskými týmy FN Motol a IKEM. Specialisté Transplantačního centra Fakultní nemocnice Motol a IKEM se vraceli z Olomouce, kam letěli k odběru orgánů. V letošním roce se jedná o první přepravu transplantačních týmů, kdy se kbelští letci podíleli na záchraně lidského života.

Zdravotní personál z Fakultní nemocnice Motol a IKEM přepravil armádní vrtulník do Olomouce v brzkých ranních hodinách. Do 200 kilometrů vzdálené kliniky letěly dva odběrové týmy ve složení chirurg, sálová sestra a koordinátorka.

„O přepravu jsme byli požádáni včera ve večerních hodinách transplantačním týmem Fakultní nemocnice Motol, k němu se posléze přidal odběrový tým IKEM. Vrtulník startoval v 6 hodin ráno. Vzhledem k tomu, že jsme nebyli v časové tísni, mohli jsme let dobře naplánovat i s ohledem na místo přistání. Nicméně naše letecké posádky a technický personál jsou cvičeny tak, aby zvládly náročnost zadaného úkolu i v časové tísni. Pro tyto účely držíme takzvaně stodvacítkovou hotovost, což znamená, že posádky a technický personál jsou dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu připravené na zavolání a do sto dvaceti minut musí být nachystáni k letu,“ vysvětlil velitel letecké základny plukovník David Klement.

Odběr versus transplantace

Odběr orgánu je stejně důležitým chirurgickým výkonem jako následná transplantace a jeho závažnost v praxi narůstá vzhledem k omezenému počtu dárců. Velmi přísné nároky jsou kladeny i na přípravu orgánů na transport směrem k příjemci, ke kterému putují ve sterilních sáčcích se speciálními roztoky. Uloženy jsou v nádobách a umístěny do přepravního kontejneru s ledovou tříští.

Transplantovaný orgán musí být doručen k pacientovi co nejrychleji. Studená ischemie (doba, po kterou je orgán schopen po odběru vydržet v konzervačním roztoku) je pouhých 4 – 5 hodin pro srdce a 5 – 6 hodin pro plíce. Pro mimohrudní orgány jsou limity volnější, játra vydrží v roztoku 12 – 18 hodin. Odečteme-li dvě až tři hodiny samotné operace, musí se orgán na operační sál transplantačního centra dopravit velmi rychle. Bez letecké podpory by lékaři tento úkol zvládli jen stěží a každoročně by řada transplantací orgánů nemohla být z časových důvodů vůbec realizována.


  • Transplantační centra IKEM (Institut klinické a experimentální medicíny), CKTCH (Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie) a FN Motol se v rámci meziresortní dohody ministerstva zdravotnictví a ministerstva obrany obracejí právě na kbelskou leteckou základnu.
  • Letos jde o první přepravu tohoto druhu. V loňském roce přepravovali letci transplantační týmy pětadvacetkrát.
  • V rámci vnitrostátní přepravy letěli loni lékaři k odběru orgánů do Ostravy, Olomouce a Brna vrtulníky W-3A Sokol, Mi-8, Mi-17. Do vzdálenějších destinací Mošnov, Bratislava, Sliač a Košice poskytla letecká základna letouny L-410, Challenger Cl 601 a letoun CASA C-295M.