Vrchní velitel ozbrojených sil navštívil 601. skupinu speciálních sil v Prostějově

Autor: Jiří Hradec

Je to už téměř šestnáct let, kdy tehdejší předseda vlády Miloš Zeman navštívil prostějovské speciální síly (tehdy 6. skupina speciálních sil). Ve středu 22. března zde zavítal již jako hlava státu. Při této příležitosti dekoroval bojový prapor jednotky prezidentskou stuhou.

Vrchní velitel ozbrojených sil u 601.skss Prostějově

V roce 2001 přijel Miloš Zeman, jakožto premiér, do Prostějova, aby se seznámil s připraveností speciálních sil k působení v tvořící se mezinárodní protiteroristické koalici v Afghánistánu. I tentokrát se prezident republiky zajímal o schopnosti příslušníků reagovat na teroristické hrozby.

V doprovodu hejtmana Olomouckého kraje Ladislav Oklešťka a náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta generálmajora Jana Kašeho prezident Miloš Zeman zhlédl dynamickou a statickou ukázku 601. skupiny speciálních sil. Součástí programu jeho návštěvy bylo i promítnutí krátkého filmu o 601.skss, jejich schopnostech, výcviku a působení v zahraničních operacích. Následovalo stručné seznámení s historií a vývojem útvaru, jeho strukturou a začleněním, zahraničními operacemi ale zajímalo jej například i 5. středisko aktivních záloh, které je součástí útvaru. Poté prezident otevřeně a věcně debatoval s příslušníky útvaru, a to nejen o armádních tématech.

Po předání drobných dárků prezident Miloš Zeman dekoroval bojový prapor 601. skupiny speciálních sil prezidentskou stuhou.