Vojenští zdravotníci nacvičovali, jak postupovat při hromadné události

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

Operátor na tísňové lince přijímá hlášení o vážné nehodě. Do obytné zóny se zřítil vrtulník. Na místo okamžitě vyrážejí záchranné týmy. Hořící trosky, dým, sténání raněných – tak vypadá místo události. Když je požár uhašen, začíná se s vyprošťováním lidí. Pacienty je nutné roztřídit podle závažnosti zranění. Zdravotnický personál s vypětím všech sil zachraňuje lidské životy. Transportem raněných do zdravotnického zařízení končí na mezinárodním cvičení Tobruq Legacy 2016 nácvik hromadné události.

Zdravotnický výcvik v rámci cvičení Tobruq Legacy 2016 proběhl ve dnech 22. a 23. září 2016 ve slovenském vojenském výcvikovém prostoru Lešť. Vedle slovenských hasičů a vojáků se do něj zapojili i Češi. Konkrétně příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku, kteří se v těchto dnech na Slovensku účastní zmíněného cvičení.

Vojenští záchranáři vynášejí raněného z trosek vrtulníku

Vojenští záchranáři vynášejí raněného z trosek vrtulníku

Jedním z nich byl praporčík Roman Pošta. Ačkoliv absolvoval řadu nácviků MASCAL (Mass Casualty – mimořádná událost za vzniku velkého množství zraněných), výcvik se slovenskými kolegy hodnotil jako přínosný. „Je rozdíl mezi nácvikem MASCAL, při kterém laicky řečeno cvičíme příjem velkého počtu raněných například v polní nemocnici, a hromadnou událostí, kde zásah probíhá v terénu ve spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému. Jedno ale mají společné. Při zásahu je kladen velký důraz na organizaci a dodržování stanovených postupů a procedur,“ vysvětlil zdravotnický záchranář.

Sdílejí zkušenosti s aliančními partnery

Jednou z výhod mezinárodního cvičení je podle něj komunikace s vojáky z jiných armád. „Dozvídáme se, jaké používají postupy, jak u nich funguje systém vzdělávání, či jaké mají vybavení,“ uvedl praporčík Pošta. Výměnu poznatků a zkušeností ocenila i jeho kolegyně podplukovnice Ivana Hladíková. „Ve srovnání s ostatními národy se nemáme za co stydět, ale samozřejmě vždycky je co zlepšovat,“ doplnila vojenská lékařka a zároveň prozradila přání českých zdravotníků – mít nadstandardně vybavené sanitky, jako mají slovenští kolegové.

Vojenští zdravotníci nacvičovali transport raněného americkým vrtulníkem Black Hawk

Vojenští zdravotníci nacvičovali transport raněného americkým vrtulníkem Black Hawk

Ačkoliv má za sebou dvě mise v Afghánistánu (v rámci jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru a polního chirurgického týmu v Kábulu), cvičení je i pro ni přínosem. „Zkusit si práci v mezinárodním kolektivu s jiným týmem lidí, než na který jsem zvyklá, a možná si také trochu sáhnout na dno svých sil,“ prozradila svá očekávání od cvičení podplukovnice Hladíková.

Cvičili s americkým vrtulníkem Black Hawk

Zásah při hromadné události nebyl jedinou aktivitou, kterou se vojenští zdravotníci připravovali na hlavní část cvičení, jež startuje tento týden. Ve spolupráci s posádkou amerického vrtulníku Black Hawk také procvičovali letecký transport raněného - MEDEVAC (Medical Evacuation)

„Nakládání pacientů do vrtulníku Black Hawk jsme trénovali během mise v Lógaru. Ovšem až dnes jsem s ním přímo letěla,“ objasnila podplukovnice Hladíková. Premiéra to byla i pro praporčíka Poštu. „MEDEVAC jsem samozřejmě už nacvičoval, ale zatím jen s vrtulníky, jež má ve výzbroji Armáda České republiky. Jsou to cenné zkušenosti, které mohu využít i při výuce kurzů CLS (Combat LifeSaver), které organizujeme v naší posádce ve Strakonicích,“ uzavřel vojenský záchranář.

Cvičení armád osmi aliančních států – České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Spojených států amerických – potrvá ve slovenské Lešti až do pátku 30. září 2016.