Voják zachránil život. Pomozte ho najít

Často dnes slýcháme, že se k sobě lidé chovají zle a nevšímavě, a že situací, kdy jeden druhému nezištně pomůže, je jako šafránu. Možná tomu tak skutečně je, a o to cennější jsou příběhy, které mohou posloužit jako příklad nesobeckosti a pomoci za cenu třeba i vlastní škody. Toto je jeden z nich.

Stalo se to ve středu 20. dubna 2011 kolem 18 hodiny, kdy na konci Olomouce směrem od Přerova začalo hořet vozidlo Škoda Felicia žluté barvy. Ve směru na Přerov přijel tmavě zelený Ford Escort s libereckou poznávací značkou, jeho řidič neváhal přejet do středu vozovky, kde je bílá přerušovaná čára. Zastavil vozidlo, vytáhl z kufru svého vozu hasicí přístroj a plameny, které se neustále objevovaly v přední části Felície, uhasil.

Díky jeho zásahu se oheň nerozšířil do zadní části vozidla, k nádrži. Tento muž se také hlasitě ptal šokovaného řidiče hořícího auta, kolik má asi paliva a protože se nenašel nikdo, kdo by mu pomohl, snažil se sám uvolnit prostor kolem vozidla. Poté odjel do vzdálenosti asi 20 metrů, kde zastavil provoz ve směru do Olomouce. To již byly slyšet sirény přijíždějících hasičů. Po jejich zásahu krátce hovořil s velitelem hasičů a poté sedl do auta a odjel.

Tímto obětavým řidičem byl příslušník Armády České republiky. Svým zásahem a jednáním zamezil šíření požáru po celém vozidle a tím zabránil výbuchu automobilu a třeba i smrti jeho posádky. Byl to čin, který zaslouží uznání a poděkování.

Tento názor sdílí i náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek, který chce neohroženého vojáka ocenit. Bohužel identita našeho hrdiny není známa a proto prosíme o pomoc – pokud víte, o koho se jedná, poskytněte nám, prosím, informaci.

Mira Třebická, komunikační manažerka náčelníka Generálního štábu Armády České republiky, tel.: 973 216 056, 602 593 858, mira.trebicka@army.cz, kapitán Pavel Kočvara, tiskový a informační důstojník velitelství výcviku – vojenské akademie, tel.: 602 259 994, KocvaraP@seznam.cz