Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Vojáci z Bučovic trénovali bojové střelby i noční jízdy v těžkém terénu na Libavé

Vojáci z Bučovic trénovali bojové střelby i noční jízdy v těžkém terénu na Libavé

3.11.2017 • Na 210 vojáků ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic s 59 kusy techniky cvičilo od pondělí 30. října do pátku 3. listopadu ve vojenském újezdu Libavá. Bojové jednotky v rámci Iron Finger IV procvičovaly denní a noční střelby, bojové střelby i noční jízdy s technikou v těžkém a náročném terénu.

Zaujmutí pozice
Zaujmutí pozice

Tentokrát navíc válčili i příslušníci roty logistiky, kteří připravovali stravu v polních kuchyních, bránili prostor rozvinutí jednotky při napadení protivníkem, zásobovali bojové jednotky a vyprošťovali zapadlou a poškozenou techniku.

Zásobovací četa roty logistiky o 15 mužích dostala za úkol převézt munici ze zásobovacího místa nádraží Domašov nad Bystřicí do prostoru rozmístění praporu. Protože během přesunu hrozilo napadení ze strany nepřátelských sil, byla kolona posílena o pěší četu v síle 16 mužů se 4 lehkými obrněnými vozidly IVECO.

První incident nastal krátce po zahájení přesunu, kdy cestu zatarasil strom. Kolona zastavila, zaujala obranu a jedno družstvo šlo propátrat zatarasené místo. Z lesa se ozvala střelba. Velitel kolony zavelel k ústupu, aby neumožnil nepříteli zničit zásobovací vozidla. Cesta byla úzká, navíc rozblácená a do kopce, ale všichni řidiči zvládli stažení zpět bez jakékoliv kolize nebo zapadnutí.

Podezřelý předmět na komunikaci

Za krátkou dobu pěší četa nepřítele potlačila a kolona mohla opět pokračovat v pohybu. Asi po třech kilometrech jízdy zpozorovali na komunikaci podezřelý předmět. Kolona musela opět zastavit, zajistit obranu a prostřednictvím taktického operačního centra si přivolat pyrotechniky, kteří improvizovaný nástražný systém zlikvidovali. Pak už konečně zásobovací četa dorazila i se svým doprovodem na nádraží Domašov nad Bystřicí. Řidič civilního autobusu byl chvíli překvapen, co se děje, ale zachoval klid a se zájmem pozoroval vojáky v akci. I procházející lidé, kteří šli zrovna na nádraží, pobaveně sledovali vojenský cvrkot.

Při přesunu zpět do sestavy praporu čekalo cvičící ještě jedno překvapení ze strany nepřítele. Tatra 815 byla poškozena ručním granátem a nebyla schopna dalšího pohybu. Velitel kolony zavelel k zabezpečení prostoru a všichni vyčkávali příjezdu odtahového prostředku. Nakonec poškozená Tatra 815 byla úspěšně odtažena a společně s celou jednotkou dosáhla cílové destinace. Velitel čety konečně mohl zahlásit splnění úkolu. Běžný přesun za ideálních podmínek by trval jen pár hodin, kvůli různým incidentům se celé cvičení protáhlo skoro na celý den.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Zajištění prostoru Zajištění prostoru Zajištění prostoru
  • Prozkoumání překážky Prozkoumání překážky Prozkoumání překážky
  • Zaujmutí pozice Zaujmutí pozice Zaujmutí pozice
  • Rota logistiky Rota logistiky Rota logistiky
  • Příjezd na nádraží a zajištění prostoru Příjezd na nádraží a zajištění prostoru Příjezd na nádraží a…
  • Nakládání materiálu Nakládání materiálu Nakládání materiálu
  • Nasazení tažné tyče Nasazení tažné tyče Nasazení tažné tyče
  • Odsun poškozeného vozidla Odsun poškozeného vozidla Odsun poškozeného vozidla

Autor: rtm. Lucie Stehlíková, npor. Dan Petříček