Vojáci v Litvě nacvičovali, jakým způsobem zaujmout obranu

Autor: kapitán Daniel Waclawek, kaplan RUÚ Training Bridge 2017

Vojáci rotního úkolového uskupení Training Bridge 2017 mají za sebou další náročný týden výcviku. Navzdory velmi obtížným klimatickým podmínkám se výcvik zintenzivňuje - družstva nacvičují zaujetí obrany ve vojenském prostoru Kairiai. Také na dílnách probíhá údržba vyvezené techniky.

Jednotce velí kapitán Miroslav Maixner

Jednotce velí kapitán Miroslav Maixner

V minulých dnech určená část rotního úkolového uskupení cvičila ve vojenském prostoru Kairiai zaujetí obrany družstvem a vybudování základny čety. Součástí výcviku bylo i přenocování v terénu. Zatím se jednalo pouze o jednu noc, ale v následujících týdnech se bude zátěž zintenzivňovat.

„S četou jsme nacvičovali, jakým způsobem zaujmout obranu. Vyhloubili jsme okopy pro ležícího, klečícího a stojícího střelce, vybudovali spojovací okopy a vše řádně zamaskovali,“ přibližuje úkol poručík Jakub Kružík, velitel druhé čety rotního úkolového uskupení na cvičení Training Brigde 2017. „Navzdory obtížným klimatickým podmínkám se nám podařilo dodržet stanovené normy,“ doplňuje poručík Kružík.

Všechny tři čety dále cvičily zaujetí postavení tzv. základny čety. „Jedná se o rozmístění mimo boj, kde je četa v takzvaném trianglu, na jehož každé straně je jedno družstvo. Tento prostor je zároveň i zajištěn hlídkou,“ říká poručík Kružík.

Cvičení v Litvě se účastní 112 českých vojáků

Po návratu do kasáren však výcvik vojáků nekončí. Ať už se jedná o manipulaci se zbraní nebo o zvyšování fyzické zdatnosti, vojáci se neustále zdokonalují ve všech dovednostech, které souvisejí s výkonem jejich služby.

Cvičení Training Bridge 2017, které se koná od 10. ledna do 20. března 2017 v Litvě, je součástí plánované výcvikové aktivity zemí V4 a pobaltských států. Česká republika tuto společnou výcvikovou aktivitu zahájila vysláním rotního úkolového uskupení v počtu 112 osob pod velením kapitána Miroslava Maixnera, velitele 1. pěší roty 74. lehkého motorizovaného praporu.