Vojáci sedmé strážní roty převzali na Vítkově ocenění

Autor: Michal Voska

Dnes, 28. dubna se ve Slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově uskutečnil nástup příslušníků AČR po návratu ze zahraniční operace v Afghánistánu. Nástupu se zúčastnil náměstek ministra obrany Daniel Koštoval, zástupce náčelníka Generálního štábu - ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Petr Mikulenka a představitelé armády.

Vojáci sedmé strážní roty převzali na Vítkově ocenění

Medaile Za službu v zahraničí převzali příslušníci 7. strážní roty BAF (Bagram Air Field) mise Resolute Support, kteří působili na území Afghánistánu. Jádro jednotky tvořil 73. tankový prapor Přáslavice doplněný o další útvary a zařízení AČR. Společně s americkými jednotkami se vojáci podíleli na bezpečnostních opatřeních v severní části Bagrámu. Jejich úkolem bylo zamezit nepřátelským aktivitám proti základně Bagrám v provincii Parwan. Prováděli patroly na vozidlech i pěšky, využívali taktický bezpilotní letoun ScanEagle. V Afghánistánu působili od října 2016 do dubna 2017.

„Moje osobní uznání patří každému z vás. Znovu se potvrdilo, že nemalé nároky na fyzickou a psychickou odolnost každého účastníka zahraniční mise vždy úzce korespondují s vysokými požadavky na morální a charakterové kvality jeho osobnosti. Prokázali jste dokonalou vojenskou profesionalitu, vysokou odbornost i umění lidské empatie,“ uvedl generál Petr Mikulenka při projevu k vojákům.

Vojáci obdrželi také odznaky za bojový kontakt

Kromě ocenění z úst generála a udělení medailí Za službu v zahraničí převzalo několik vojáků věcné dary. Velitel 7.SR BAF kapitán Petr Vítek, kapitán Pavel Zahradníček a nadrotmistr Lukáš Pecha obdrželi Záslužné kříže ministra obrany České republiky I. a III. stupně. Dále byli vybraní profesionálové dekorováni Čestnými odznaky AČR Za zásluhy, pamětními mincemi NGŠ AČR a  také odznaky za bojový kontakt.  Do bojového kontaktu se vojáci dostali dokonce opakovaně. V prvním případě se jednalo o nástřel kolony a v druhém případě najel vůz kategorie MRAP na improvizované výbušné zařízení.

„Nikomu se naštěstí nic nestalo, vyjma drobných oděrek. Bylo to zejména díky profesionalitě, pečlivé přípravě a výcviku každého z nás. Celá jednotka fungovala jako jeden tým, i když se vše seběhlo během několika desítek sekund, každý přesně věděl, co má dělat. Na tyto situace jsme pečlivě cvičeni,” uvedl k incidentu jeden z oceněných vojáků, poručík Karel B.