Vojáci při cvičení Safeguard potvrdili nezastupitelné místo v IZS

Autor: Miroslav Šindelář

V okolí Jaderné elektrárny Dukovany v pondělí 2. června pokračovalo součinnostní cvičení příslušníků Integrovaného záchranného systému a pracovníků Jaderné elektrárny Dukovany, jehož cílem bylo prověřit připravenost zajistit vnější ochranu tohoto objektu.

Cvičení bylo připraveno v souladu s doporučením Evropské komise a programy zvyšování bezpečnosti jaderných zařízení a navazovalo na stejnojmenné, které se konalo vloni u Jaderné elektrárny Temelín.

Do pondělních šesti dynamických ukázek se zapojilo 64 příslušníků 191. pěší roty aktivní zálohy, která působí při Krajském vojenském velitelství v Jihlavě, a jejichž velitelem je nadporučík Karel Hanák. Ten uvedl, že jeho jednotka se do prostoru elektrárny přesunula už v pátek 30. května z Vojenského újezdu Boletice, kde plnila úkoly bojové střelby, jimiž končí tříletý výcvikový cyklus aktivní zálohy. „Tady jsme postupně vybudovali kontrolně propouštěcí místa a začali střežit přístupové cesty i vodní zdroj, který je pro chod elektrárny nezbytný. Dnešní ukázky, které jsme připravili ve spolupráci s dalšími složkami IZS, už jsou jen jakousi třešinkou na dortu,“ konstatoval Hanák a zdraznil, že prioritním posláním jednotek aktivní zálohy je právě střežení a ochrana objektů zvláštní důležitosti.

Vojáci jihlavské aktivní zálohy ale nebyli jediní, kteří se na cvičení podíleli a reprezetovali Armádu ČR - připojili se také jejich kolegové z krajského vojenského velitelství, 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a Vojenské policie. Součinnost jim v rámci IZS poskytli příslušníci Policie České republiky v podřízenosti Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a pracovníci Jaderné elektrárny Dukovany.

Kontrolně propouštěcí místa a strážní stanoviště zaujali vojáci na vybraných účelových přístupových komunikacích na pozemcích jaderné elektrárny tak, že nebyl omezen běžný silniční provoz v okolí elektrárny. Hostům, mezi nimiž byli představitelé kraje, krajští ředitelé policie i hasičského záchranného sboru, a samozřejmě zástupci velení české armády – generál Aleš Opata, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, náčelník Vojenské policie generál Milan Schulc nebo ředitel sekce rozvoje a plánování schopností MO generál Pavel Adam, předvedly asi dvě stovky cvičících v dynamických epizodách možné řešení konfliktů, které by museli vojáci ve spolupráci s ostatními složkami řešit.

Vojáci nadporučíka Karla Hanáka zahájili ukázky tou nejběžnější kontrolou zaměstnanců elektrárny při cestě osobním vozem přes kontrolní stanoviště. Složitost dynamických ukázek postupně gradovala až po tu nejobtížnější. I s tou si ale záložáci poradili, když odrazili útok teroristů na jadernou elektrárnu. Dvě předešlé ukázky zvládli cvičící ve spolupráci s Policií ČR: v první policisté předvedli zadržení ujíždějících pachatelů, ve druhé pak přišla ke slovu policejní zásahová jednotka. V jedné z ukázek asistoval psovod Vojenské policie se svým svěřencem cvičeným na vyhledávání trhavin, a také vojenský policejní pyrotechnik se speciálním robotem.

Cvičení Safeguard 2014

Autor: M. Šmidrkal

Nahrává se přehrávač videa ...