Vojáci cvičili plavbu s bojovou technikou. Zatím jen na asfaltu

Autor: kapitán Jan Tichavský a kapitánka Monika Nováková, VeV-VA

Řidiči bojových vozidel se na heliportu vojenského výcvikového prostoru Březina zúčastnili náročného kontrolního cvičení, které mělo prověřit, zda zvládnou překonat vodní překážku plavbou. Zatím šlo jen o tzv. suchou přípravu. Cvičení vyvrcholí za tři týdny celoarmádním výcvikem v prostorách vodního cvičiště Myslejovice, které se nachází také v Březině.

Plavby 2017 u VeV-VA: Plaveme! Zatím pouze na asfaltu, ale…

„Kontrolní cvičení se skládalo z pěti pracovišť. Z přezkoušení z bezpečnostních opatření a signálů, činnosti v havarijních situacích a opouštění potápějícího se vozidla, vyproštění vozidla z vodní překážky a jeho vlečení a plavba po dráze, což jsme nacvičovali na suchu,“ upřesnil podplukovník Radoslav Mareček, náčelník Centra dopravní výchovy Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA). Dodal, že ho těší, že všech třiadvacet příslušníků Praporu zabezpečení Vyškov a vojenské akademie cvičení absolvovalo s hodnocením prospěl.

Vyprošťovali vozidlo a plavali v bazénu

Kontrolnímu cvičení předcházela týdenní suchá příprava. Její součástí byly jak znalosti z techniky, tak i řidičské schopnosti. „Řidiči jednotlivých typů bojové techniky se detailně seznámili a prakticky nadrilovali veškeré dovednosti spojené s plavbou. Vyzkoušeli si samotnou přípravu vozidel, suchý nácvik plavby po stanovené dráze i řešení všech možných i vysoce nepravděpodobných krizových situací, které by je mohly v průběhu pohybu po vodní hladině potkat. Nechyběl ani nácvik vyproštění vozidla z vody,“ konstatoval podplukovník Mareček.

Na závěr „suché“ přípravy se pak uskutečnilo jediné „mokré“ zaměstnání, které řidiči absolvovali v plaveckém bazénu ve Vyškově. „Přezkoušeni byli z disciplín plavání na 100 metrů s oděvem a v záchranné vestě, v plavání na 50 metrů libovolným způsobem, ve skoku do vody z výšky 1 metr a na výdrž pod vodou po dobu 30 sekund,“ sdělil podplukovník Mareček.