Tři stovky vojáků 41. mechanizovaného praporu ladily přípravu na misi do Litvy

Autor: Jana Deckerová a Jan Kouba

Ve vojenském újezdu Hradiště skončil v pátek 16. února dvoutýdenní výcvik téměř tří stovek vojáků 41. mechanizovaného praporu a přidělených prvků. Cílem byla především sladěnost rotního úkolového uskupení vyčleněného do zahraniční operace EFP (Enhanced Forward Presence) v Litvě.

Vojáci 41. mechanizovaného praporu ladili na Doupově přípravu na zahraniční nasazení v Litvě

Vojáci se v drsném prostředí Doupova v minulém týdnu zdokonalovali především ve střelbách z ručních a lafetovaných zbraní, v bojových střelbách mechanizovaných čet a tento týden se uskutečnila kontrola sladěnosti roty.

„Jádro této jednotky tvoří především vojáci naší mechanizované roty,“ řekl podplukovník Jiří Líbal, velitel 41. mechanizovaného praporu a zároveň řídící cvičení. Jsou však doplněni o další specialisty armády, takže toto rotní úkolové uskupení má schopnosti ženistů, dělostřelců, spojařů, mechaniků i návodčích. „Takové schopnosti naše mechanizovaná rota nemá, proto je i pro velitele rot velmi důležité naučit se ovládat i tyto prvky, které jejich rotu doplňují,“ konstatoval podplukovník Líbal.

Ve čtvrtek 15. února proběhla kontrola sladěnosti celého rotního úkolového uskupení a během celodenního náročného výcviku prověřil všechny odborné schopnosti jednotky, včetně techniky.

První úkolové uskupení vyčleněné na zahraniční operaci EFP začne plnit úkoly v Litvě letos v červnu.

Vojáci 41. mechanizovaného praporu cvičili na Doupově

Autor: Jan Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...