Vojáci 4. brigády rychlého nasazení zahájili největší cvičení letošního roku

Autor: nadporučík Milan Němec, foto: nadrotmistr Michal Beran

V pondělí 7. října zahájilo 1700 vojáků brigádního úkolového uskupení na bázi 4. brigády rychlého nasazení největší cvičení v letošním roce nazvané Grim Campaigner 2013.

Hlavním úkolem cvičení, jež na Doupově potrvá do 18. října, je prokázat dvěma prapory (41. mechanizovaným a 43. výsadkovým mechanizovaným) plnou bojeschopnost a připravenost k plnění bojových operací menšího rozsahu k obraně jak ČR, tak kolektivní obraně v rámci mezinárodního společenství.

Jednotky brigádního úkolového uskupení při něm musí mimo jiné prokázat, že jsou schopné podílet se a plnit úkoly při nasazení v aliančních operacích, podpůrné jednotky že jsou schopné vojáky během nasazení dlouhodobě a samostatně udržet a podporovat. Vojáci musí rovněž předvést využití nově zavedených zbraní a techniky v operacích.

Součástí cvičení budou vzdušné výsadky, útok mechanizovaného praporu proti nepříteli, přesuny jednotek, léčky a přepady.

Na Doupově budou rovněž prověřeny dva prapory 4. brigády – 41. mechanizovaný a 43. výsadkový mechanizovaný – dle metodiky CREVAL (Combat Readiness Evaluation – hodnocení bojové připravenosti). „Po splnění této praktické kontroly v bojové připravenosti budou oba prapory certifikovány a připraveny k plnění úkolů v plném spektru operací v rámci mnohonárodních sil,“ uvedl plukovník Miroslav Hlaváč, velitel brigády, který cvičení velí.

Dosažení plných operačních schopností v roce 2014 je hlavním úkolem 4. brigády rychlého nasazení a jednotky Armády ČR, které vyčleňují vojáky do 4. brigádního úkolového uskupení. Jeho výstavba je nejvyšší ambicí AČR v rámci vojenské spolupráce.