Vojáci, kteří se vrátili z mise v Iráku, drželi na letišti minutu ticha za tři padlé kolegy v Afghánistánu

Autor: mjr. Vlastimila Cyprisová, oddělení komunikace s veřejností, GŠ AČR

Vojáci, kteří se ve čtvrtek 9. srpna vrátili z mise v Iráku, uctili po příletu na letiště Praha – Ruzyně památku svých padlých kolegů v Afghánistánu minutou ticha. Příslušníky 5. leteckého poradního týmu, 1. výcvikové jednotky chemického vojska a 2. výcvikové jednotky Vojenské policie přivítal zástupce ředitele Společného operačního centra MO brigádní generál Štefan Muránský, velitel Velitelství Vojenské policie Tábor Roman Bis a plukovník Petr Tománek, velitel 21. základny taktického letectva Čáslav

Během projevu generál Muránský ocenil jejich profesionální přístup: „O tom, že v Iráku odvádíte skvělou práci a vaše nasazení je přínosem, svědčí také požadavky irácké strany, aby naši vojáci zůstali v misi déle. Za to vám děkuji, neboť skvěle reprezentujete Českou republiku, řekl generál Muránský.

Sbírali peníze na pomoc rodině

Ze základny Balád se do České republiky vrátili instruktoři - piloti a příslušníci 5. leteckého poradního týmu, který primárně tvořili příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav. Na zahraniční misi pomáhali iráckým vzdušným silám se zavedením letounu L-159 ALCA do provozu.

Ještě před odletem do Iráku se vojáci inspirovali dvěma předchozími rotacemi, které během mise uspořádaly sbírku, aby pomohly handicapovaným. Po dohodě s Kateřinou Doležalovou, sociální koordinátorkou Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, který podporuje Kliniku dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, a s přednostou kliniky profesorem Jaroslavem Štěrbou, vybrali rodinu, jejíž dvě děti a maminka bojují s nádorovým onemocněním. Vojáci jim přivezli 120 tisíc. Více si můžete přečíst v článku od kapitána Tomáše Maruščáka, tiskového informačního důstojníka 21. základny taktického letectva Čáslav, na http://afbcaslav.cz.

Iráčany učili bojovat proti zbraním hromadného ničení

Na ruzyňském letišti vystoupili i chemičtí instruktoři, kteří působili na základně Al-Taji, kde kolegy - specialisty chemického vojska irácké armády připravovali v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení (OPZHN). Jednotku tvořilo dvanáct příslušníků 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec.

Poradenskou a výcvikovou činnost poskytovali iráckým bezpečnostním silám čeští vojenští policisté. Jádro tvořili příslušníci Velitelství Vojenské policie Tábor, kteří byli doplněni o vojenské policisty z Hlavního velitelství Vojenské policie.