Vodní cvičiště v Litoměřicích obsadili ženisté z Čech, Slovenska i Texasu

Autor: kapitánka Jana Sedláčková, tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku

V pondělí 11. září na Vodním cvičišti v Litoměřicích začalo čtrnáctidenní mezinárodní cvičení ELBE 2017. Společného výcviku ženijních jednotek se účastní na 250 vojáků Armády ČR, ženijního praporu Ozbrojených sil Slovenské republiky (OS SR) a příslušníků Texaské národní gardy.

V Litoměřicích odstartovalo mezinárodní cvičení ženijních jednotek

Jedná se převážně o vojáky 15. ženijního pluku, které doplní jejich kolegové ze 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 14. pluku logistické podpory, ženijního praporu Sereď (OS SR) a Texaské národní gardy (US TANG). 21. základna taktického letectva vyčlení pro potřeby cvičení letouny L-159 Alca.

Ženisté zde procvičují dovednosti při provádění násilného přechodu vodní překážky s využitím bojových obojživelných vozidel a pontonové mostové soupravy.

ELBE 2017 předcházelo LABE a PONTON

„Hlavním cílem cvičení je demonstrace ženijních odborných, taktických a bojových schopností v rámci jednotek NATO při násilném přechodu vodní překážky přibližující se skutečné situaci ozbrojeného konfliktu,“ uvedl plukovník Jiří Lustyk, velitel 15. ženijního pluku z Bechyně. „Úkol je zřejmý, podpora manévrových jednotek tak, aby se vojáci a technika dostali v požadovaném místě na druhý břeh vodní překážky a mohli pokračovat v bojové činnosti.  Ženisté pro ně musí zabezpečit suchou cestu, proto zde na vodním cvičišti vyroste pontonový most o nosnosti 60 tun složený z 22 dílů, jehož celková délka bude činit 146 metrů,“ dodal plukovník Jiří Lustyk.

Podobná cvičení s mezinárodní účastí ženisté organizují od roku 2005, v předchozích letech mimo jiné pod názvy LABE a PONTON. Společný výcvik aliančních jednotek, který potrvá až do pátku 22. září, vyvrcholí příští týden stavbou mostu přes řeku Labe s využitím pontonové mostové soupravy za přítomnosti hlavních představitelů velení Armády ČR, města Litoměřice a zahraničních hostů z Ozbrojených sil Slovenské republiky a US Army.