Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Velitelé vzdušných sil v Německu diskutovali nejen o budoucích strukturách velení NATO

Velitelé vzdušných sil v Německu diskutovali nejen o budoucích strukturách velení NATO

20.10.2017 • Spojenecké velitelství vzdušných sil NATO na letecké základně Ramstein v Německu hostilo v tomto týdnu setkání velitelů a vrchních praporčíků vzdušných sil států Severoatlantické aliance (NACSII). Českou republiku reprezentovali velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta a štábní praporčík Martin Chromec.

Generál Tod D. Walters během svého vystoupení NACSII
Generál Tod D. Walters během svého vystoupení NACSII

Úvodního slova se ujal velitel Spojeneckých vzdušných sil NATO generál Tod D. Wolters, který ve svém vystoupení představil plánované strategické změny v NATO související s dynamickými změnami bezpečnostního prostředí a vývojem geopolitické situace. Zdůraznil důležitost vzdušných a kosmických sil, které jsou schopné čelit hrozbám vůči Alianci a jsou k dispozici 365 dní v roce.

Mezi hlavní témata shromáždění patřilo představení strategického konceptu dalšího vývoje Aliance, směr rozvoje vzdušných sil NATO, plánované změny struktury velení a řízení vzdušných sil v návaznosti na měnící se bezpečnostní prostředí a dosahování budoucích schopností vzdušných sil. Dále se na setkání diskutovala role vzdušných sil v konceptu eFP (enhanced Forward Presence).

Článek 3 Washingtonské smlouvy

„Velmi přínosná byla diskuze k budoucím strukturám velení a řízení NATO v návaznosti na požadavek posílení prvků velení aliančních vzdušných sil personálem členských států, což by se v budoucnu mělo dotknout i Vzdušných sil AČR,“ řekl generál Šebesta. Dodal, že v průběhu sympozia byla také zdůrazněna nutnost připravenosti členských států na obranu vlastního území dle článku 3 Washingtonské smlouvy s ohledem na předpokládanou vysokou dynamiku vzniku možných konfliktů.

V závěrečné části konference se účastníci věnovali zavádění letounů páté generace do výzbroje států NATO a jejich role v posílení schopností systémů protivzdušné obrany starší generace.

Vrchní praporčíci diskutovali například téma systému vzdělávání či problematiku vysílání do zahraničních kurzů. Jednotlivé země prezentovaly národní systémy vrchních praporčíků i jejich plánovaný rozvoj. Společně také diskutovali o dalším vývoji stříbrného sboru.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Během jednání Během jednání Během jednání
  • Společné foto velitelů VzS NATO Společné foto velitelů VzS NATO Společné foto velitelů VzS NATO
  • Společné foto vrchních praporčíků VzS NATO Společné foto vrchních praporčíků VzS NATO Společné foto vrchních…
  • Generál Tod D. Walters během svého vystoupení NACSII Generál Tod D. Walters během svého vystoupení NACSII Generál Tod D. Walters během…

Autor: podplukovník Jiří Kostinec, velitelství Vzdušných sil AČR