Velitel speciálních operací NATO jednal s generály Bečvářem a Kolářem o spolupráci

Autor: majorka Denisa Vernerová, oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR

Na jednodenní návštěvu zavítal ve středu 28. února do České republiky velitel speciálních operací Severoatlantické aliance viceadmirál Colin J. Kilrain. Jednalo se o vůbec první návštěvu České republiky po jeho ustanovení do funkce.

Velitel speciálních operací NATO navštívil Českou republiku

Nejprve ho přijal náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář. „Speciální síly poskytují České republice vysoce flexibilní a efektivní strategický nástroj v oblasti zajištění obrany a bezpečnosti,“ zdůraznil generál Bečvář a připomněl, že za poslední čtyři roky speciální síly prošly výraznými změnami. Rozšířily své velitelské i řídící struktury a vzniklo nové Centrum podpory speciálních sil (CPSS).

Admirál se během svého pobytu setkal také s ředitelem speciálních sil brigádním generálem Pavlem Kolářem. Ten hosta seznámil s hlavními úkoly, strukturou i příspěvky našich sil do zahraničních operací NATO. Dále diskutovali o minulých operacích speciálních sil a jednali také o budoucí spolupráci.

Výhody a zkušenosti využijeme i v misích

„Jednání bylo sice krátké, ale velmi přínosné. Úzká spolupráce nám přináší řadu výhod a zkušeností, které můžeme zúročit nejen při plánování a nasazení v zahraničních operacích, ale také při společných aliančních cvičeních,“ dodal generál Kolář.

Speciální síly provádí celé spektrum operací jako je speciální průzkum, ofenzivní činnost, podpora a vliv ve všech geografických a klimatických podmínkách. Své zástupce mají také v mezinárodním štábu Velitelství speciální operací NATO v belgickém Monsu.