Ve Staré Boleslavi soutěžili o nejlepšího řidiče

Autor: kapitánka Lucie Machorková, tiskový a informační důstojník 26. pluku velení, řízení a průzkumu

Ve středu 24. září 2014 proběhla v Jaselských kasárnách ve Staré Boleslavi „Soutěž o nejlepšího řidiče 26. pluku velení, řízení a průzkumu“. Organizátoři tak reagovali na nařízení náčelníka Generálního štábu Armády České republiky k celoarmádní soutěži o „Nejlepšího řidiče AČR“, která se bude konat ve Vyškově ve dnech 29. – 30. října 2014. A právě vítěz každé kategorie bude reprezentovat 26. pluk na konci října v celoresortním klání.

Soutěž začala na učebně prověřením teoretických znalostí zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, a dále i teoretické znalosti pravidel údržby vozidel, které musí každý řidič – profesionál znát. „Teoretická oblast dělala účastníkům soutěže největší potíže,“ řekl hlavní rozhodčí soutěže nadrotmistr Václav Píša.

V parku vojenské techniky už čekala soutěžní vozidla – T 810, T 815 8x8 a UAZ 469. Jednotlivé typy vozidel zároveň představovaly kategorie soutěže. Trasa jízdy zručnosti byla pro všechny kategorie stejná, lišila se pouze v případě rozměrů překážek vzhledem k technickým parametrům vojenské techniky. Hodnotily se i praktické dovednosti týkající se obsluhy a ovládání techniky.

„Zorganizovat soutěž před vyškovským kláním nám připadalo jako dobrý nápad, protože tak můžeme vyslat jen nejlepší z nejlepších, a zároveň to byla dobrá příležitost k výcviku řidičů – profesionálů na našem útvaru. S třemi nejúspěšnějšími účastníky soutěže – desátníkem Jindřichem Kutichem, desátníkem Martinem Werkmannem a četařem Petrem Zumrem – se tedy uvidíme na konci října ve Vyškově,“ komentoval závěr soutěže náčelník oddělení přípravy vojsk major Jiří Románek.

A jaký pocit ze soutěže měli sami účastníci? „Nejsme útvar, u kterého se najezdí tisíce kilometrů měsíčně a to se samozřejmě projevilo na nejistotě při jízdě zručnosti v překonávání některých druhů překážek,“ uvedl jeden z účastníků soutěže četař Josef Štefl.