Válečný rok 1918 přibližuje výstava před Generálním štábem

Autor: Viktor Meca

Poslední rok první světové války představuje výstava Vojenského historického ústavu. Tu dnes před budovou Generálního štábu Armády ČR v Praze zahájil jeho náčelník generálporučík Aleš Opata.

Válečný rok 1918 přibližuje výstava před Generálním štábem

„Dnes uzavíráme cyklus výstav věnovaný jednotlivým válečným rokům první světové války. Na konci roku 1917 ještě nikdo netušil, jak úmorné zápolení nakonec dopadne,“ uvedl ve svém projevu náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Opata a dodává: „Na troskách habsburské monarchie dosáhli naši předkové dříve nemyslitelného – vzniku samostatného československého státu.“

Cílem výstavy s názvem „Válečný rok 1918“ je podat stručný, ale komplexní přehled válečného dění v roce 1918 nejen na frontách, ale i v zázemí a ve společnosti. „Není primárně zaměřena na to, co nás bude zaměstnávat koncem tohoto roku, což je stoleté výročí vzniku Československa, ale je důležité připomenout i si i tu velkou historii, která vedla i k tomu, že vzniklo Československo,“ říká jeden z autorů výstavy Tomáš Kykal z VHÚ.

Zatímco v Rusku úspěšně působí Československý armádní sbor, v lednu 1918 se zformovala také Československá střelecká brigáda ve Francii. V Itálii následně vzniká Československá divize. Podstatnější však je, že francouzská vláda přiznala svým dekretem legiím statut autonomní Československé armády. Což byly důležité kroky k uznání samostatného státu.

Zahajovacího ceremoniálu se účastnili také poslanec z výboru pro obranu Karel Schwarzenberg, první místostarostka městské části Prahy 6 Eva Smutná, další zástupci velení AČR a váleční veteráni včele s brigádním generálem v.v. Miloslavem Masopustem,.

Zahájení výstavy – Válečný rok 1918

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...

Válečný rok 1918 přibližuje výstava před Generálním štábem

Nahrává se přehrávač videa ...