Armáda » Informační servis » Zpravodajství » V Záhřebu se jedná o současných a budoucích výzvách

V Záhřebu se jedná o současných a budoucích výzvách

19.6.2012 • Ve dnech 18. až 20. června se 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, generálmajor Miroslav Žižka, účastní pravidelné alianční konference - NATO Strategic Military Partnership Conference (SMPC 2012), která se letos koná v chorvatském Záhřebu.

Setkání se kromě vrcholných představitelů NATO a EU účastní zástupci 55 států včetně šestnácti náčelníků generálních štábů a osmi zástupců NGŠ. Konference má poskytnout vrcholným vojenským představitelům armád NATO a partnerských zemí příležitost výměnit si zkušenosti a pohledy na současný vývoj bezpečnostního prostředí. Ústředním tématem letošního jednání je tak motto: „Současné a budoucí výzvy“.

Konference je o to významnější, že se koná pouhé čtyři týdny po skončení summitu NATO v Chicagu, a jedná se tedy o jednu z prvních příležitostí, kde se řeší otázka uvádění závěrů summitu do vojenské praxe. Delegáti diskutují, jakým způsobem má Aliance čelit aktuálním bezpečnostním hrozbám za podmínek zhoršené fiskální situace. Zároveň se na jednání řeší další rozvoj forem partnerské spolupráce v období po ukončení bojové mise v Afghánistánu, se zřetelem na další integraci partnerů v oblasti výcviku a vzdělávání a dosažení vojenské efektivity v oblasti hospodaření s energiemi.

Generál Žižka ve svém vystoupení uvedl: „V oblasti partnerské politiky se dlouhodobě snažíme o rozvoj regionálních iniciativ se zaměřením na výcvikové aktivity, jak jsem to již deklaroval na loňské konferenci SMPC 2011, která se konala v srbském Bělehradě. V rámci tohoto procesu směřujeme v současnosti k zapojení partnerů do bojového uskupení EU Battle Group vytvářeného státy Visegrádské skupiny (V4), které bude zařazeno do pohotovosti v první polovině roku 2016. Protože státy V4 jsou členy jak EU, tak i NATO, naskýtá se zde pro partnery příležitost k rozvoji vzájemné spolupráce s NATO i EU,“ uvedl generál Žižka. „Souběžně za podpory partnerských zemí prosazujeme praktickou spolupráci při výcviku létajícího a technického personálu pro vrtulníky řady Mi cestou centra leteckého výcviku v Pardubicích. V souladu se závěry summitu v Chicagu se na naší straně současně tímto způsobem snažíme v rámci nové „Iniciativy společných sil“ (Connected Forces Initiative) přispět v praktické rovině k upevnění strategického partnerství mezi NATO a EU, jak je uvedeno ve Strategickém konceptu NATO,“ doplnil český generál.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Gen Håkan SYRÉN předseda EUMC-Charles KUZELL NATO-Michael RÜHE NATO-Gen Sher Mohammad KARIMI Afghánský NGŠ-brig.gen. Sander LlESHI Albánský ZNGŠ Gen Håkan SYRÉN předseda EUMC-Charles KUZELL NATO-Michael RÜHE NATO-Gen Sher Mohammad KARIMI Afghánský NGŠ-brig.gen. Sander LlESHI Albánský ZNGŠ Gen Håkan SYRÉN předseda…
  • Gen Stéphane ABRIAL SACT Gen Stéphane ABRIAL SACT Gen Stéphane ABRIAL SACT
  • Gen Stéphane ABRIAL SACT-Ivo JOSIPOVIĆ prezident Chorvatska-genpor. Drago LOVRIĆ Chorvatský NGŠ Gen Stéphane ABRIAL SACT-Ivo JOSIPOVIĆ prezident Chorvatska-genpor. Drago LOVRIĆ Chorvatský NGŠ Gen Stéphane ABRIAL SACT-Ivo…
  • genpor. Drago LOVRIĆ Chorvatský NGŠ genpor. Drago LOVRIĆ Chorvatský NGŠ genpor. Drago LOVRIĆ Chorvatský…
  • Ivo JOSIPOVIĆ prezident Chorvatska Ivo JOSIPOVIĆ prezident Chorvatska Ivo JOSIPOVIĆ prezident Chorvatska
  • Jednací sál auditorium 1 Jednací sál auditorium 1 Jednací sál auditorium 1
  • Jednací sál auditorium 2 Jednací sál auditorium 2 Jednací sál auditorium 2
  • Jednací sál auditorium Jednací sál auditorium Jednací sál auditorium

Autor: podplukovník Otakar Hrdina