V pražských Dejvicích byl odhalen pomník armádnímu generálu Tomáši Sedláčkovi

Autor: Miroslav Šindelář

V kasárnách Posádkového velitelství Praha byl ve středu 24. září odhalen pomník čestnému příslušníkovi zdejšího velitelství armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi.

Slavnostního ceremoniálu se spolu s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem, náměstkem ministra obrany Bohuslavem Dvořákem a náčelníkem Generálního štábu AČR armádním generálem Petrem Pavlem zúčastnila celá řada hostů. Nechyběli rodinní příslušníci ani ti, kteří generála Sedláčka znali osobně.

Tomáš Sedláček zemřel 27. srpna 2012. Nedlouho poté vznikla mezi příslušníky Posádkového velitelství Praha iniciativa k vybudování pomníku, který má jeho nástupcům připomínat tuto jedinečnou vojenskou a lidskou osobnost.

„Armádní generál v.v. Tomáš Sedláček patřil k osobnostem, na něž se nezapomíná. Při každém našem setkání jsem si znovu uvědomoval jedinečnost jeho charakteru osudu a také to, jak úzce je jeho život propojen s historií naší vlasti od vzniku samostatného Československa až po současnost,“ uvedl při odhalení pomníku náčelník generálního štábu a pokračoval:

„Na panu generálovi jsem vždy obdivoval jeho obrovskou činorodost, nezdolný optimismus a smysl pro humor, s nimiž se stavěl ke všem zkouškám, které mu osud připravil. Jako dvacetiletý odešel bojovat za osvobození své vlasti, poznal západní i východní frontu, zimu ve slovenských horách a po krátkém svobodném nadechnutí ho komunistický režim poslal po vykonstruovaném procesu do vězení, z něhož už neměl nikdy vyjít.“

Právě armádní generál Petr Pavel převzal v červenci 2013 nad projektem zhotovení pomníku armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi záštitu.

Předsedovi Společenství přátel armádního generála Tomáše Sedláčka Lubomíru Adamusovi se poté podařilo za vydatné podpory velitele posádky plukovníka gšt. Milana Virta vybrat od známých i méně známých osobností i organizací příspěvek na to, aby mohl pomník vzniknout.

Jak řekl plukovník Milan Virt, nebylo jednoduché vyhovět všem legislativně právním požadavkům, ale ve spolupráci s Akademií výtvarných umění v Praze a za přispění dárců, jimž patří velké poděkování, se nakonec záměr podařilo realizovat.

V pražských Dejvicích odhalili pomník armádnímu generálu Tomáši Sedláčkovi

Autor: Marek Šmidrkal

Nahrává se přehrávač videa ...