V Krkonoších odstartoval zimní přírodní víceboj Krkomen

V pondělí 15. prosince odstartoval ve Špindlerově Mlýně otevřený přebor velitele Pozemních sil AČR v zimním přírodním víceboji Krkomen 2014. Účastní se ho šestnáct tříčlenných družstev z útvarů a zařízení Armády ČR a i letos je závod nominací pro mezinárodní Winter Survival.

Organizace čtvrtého ročníku se opět ujal 15. ženijní pluk, závod samotný zahájil jeho velitel, plukovník Robert Bielený. Krkomen, který se od roku 2009 koná ve Špindlerově Mlýně na Brádlerových boudách, svým obsahem a pojetím navazuje na prvorepublikové závody Lyžařských hlídek Československé branné moci.

Závodu Krkomen se mohou účastnit nejen vojáci z povolání, ale i příslušníci Integrovaného záchranného systému. Jedná se o čtyřdenní tříetapový závod v zimních podmínkách, jenž zahrnuje disciplíny takzvaných outdoorových sportů – například sjezdové a běžecké lyžování, horolezectví, přesun podle mapy či přežití ve volné přírodě. Zajímavostí je, že při orientaci v terénu si závodníci musejí vystačit s mapou, používání GPS navigací je zakázáno. Jednou z disciplín je také činnost vojenské hlídky v neznámém zimním horském terénu spojená se záchranou osob.

„První den závodu se běžel krosový štafetový závod „BB RUN“ a vloženou disciplínou byl hod granátem na cíl. V úterý startuje druhá, dvoudenní, etapa, dlouhá přibližně 45 km. Oba dny závodníci zdolají převýšení asi 2000 metrů,“ informoval kapitán Eduard Zíka, sportovní ředitel závodu. Dvoudenní orientační závod je možné sledovat on-line na www.krkomen.cz, kde jsou zveřejňovány také průběžné informace výsledků jednotlivých družstev.

Zpracovali: kapitánka Miroslava Štenclová, tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku a kapitán Eduard Zíka, tělovýchovný náčelník 15. ženijního pluku. Foto: účastníci přeboru