Armáda » Informační servis » Zpravodajství » V čele armády. Tak se jmenuje nová výstava před generálním štábem

V čele armády. Tak se jmenuje nová výstava před generálním štábem

28.6.2012 • Pod tímto názvem dnes otevíral svou poslední výstavu před budovou Generálního štábu AČR náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek. Společně s autorem výstavy podplukovníkem Eduardem Stehlíkem z Vojenského historického ústavu přestřihl pásku.

Tato expozice na více než dvou desítkách výstavních panelů obsahuje 150 fotografií, které zachycují významné události jak z dějin Generálního, původně Hlavního štábu, tak i celé naší armády. Výstava je věnována jednak devět desetiletí vzdáleným dějinám, úplným počátkům naší novodobé státnosti, tak i dobám zcela nedávným. Popisuje poutavě slovem i obrazem jak období mírová, tak i válečná, hovoří jak o slavných tak i tragických momentech v našich dějinách, o dobách nesnadných i o etapách, na něž můžeme být právem hrdi.

„Výstava však především jednoznačně ukazuje to, co jsem si během svého působení v čele Generálního štábu Armády České republiky denně uvědomoval. A sice skutečnost, že armádu nikdy netvoří pouze zbraně, kterými disponuje, ale především lidé. Je přitom jedno, zda působí na vysokých funkcích ve velitelstvích a štábech, či na místech vojáků u jednotlivých útvarů,“ řekl ve svém proslovu generál Picek. Zároveň dodal, že lidé jsou bezesporu tím nejdůležitějším, co v naší armádě máme. Právě jejich práce, zkušenosti, odbornost a v neposlední řadě i přátelství a vzájemná úcta vytvářejí potřebnou souhru celého armádního organismu, která pak vede k úspěchům. A Armáda České republiky se těmito úspěchy může prezentovat jak doma, tak i v zahraničí.

„Právě proto tuto výstavu chápu především jako poděkování a hold lidem. Našim předchůdcům, současníkům i následovníkům. Těm posledně jmenovaným pak ze srdce přeji mnoho úspěchů. Věřím přitom, že nové kapitoly, které budou do knihy dějin Armády České republiky psát, budou léty pozitivních změn, léty budování a rozvoje,“ uvedl na závěr Vlastimil Picek. A poté předal jedenácti pracovníkům resortu obrany plaketu náčelníka Generálního štábu za „vstřícnou, obětavou a profesionální spolupráci“.

Ocenění z rukou generála Picka obdrželi: podplukovník Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu, Jan Pejšek, tiskový mluvčí ministerstva obrany, vedoucí redakčního oddělení podplukovnice Pavla Poláková, redaktorka a editorka Olga Haladová, šéfredaktor časopisu A report Jan Procházka, Jana Deckerová a Jiří Hokův z odboru komunikace a propagace. Dále podplukovník Jaroslav šíp, šéfdirigent Ústřední hudby Armády České republiky, jeho zástupce major Radomil Cíleček, Richard Rataj z Ústřední hudby AČR a Bronislav Choreň z Posádkového velitelství Praha.

Průměrné hodnocení (13 hlasů): 1.31, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Generál Picek zdraví ty, kteří se na vernisáž výstavy přišli podívat Generál Picek zdraví ty, kteří se na vernisáž výstavy přišli podívat Generál Picek zdraví ty, kteří…

Autor: Mira Třebická, komunikační manažerka náčelníka Generálního štábu Armády České republiky