V Čáslavi havaroval letoun, pilot se stihnul katapultovat. Naštěstí šlo jen o cvičení

Autor: kapitán Tomáš Maruščák

V průběhu cvičného letu bitevníků L-159 ALCA došlo při přibližovacím manévru na dráhu čáslavského letiště k pádu jednoho z dvojice letounů. Místo dopadu se nacházelo v prostoru základny, pilot se katapultoval a trosky letounu hoří. Naštěstí nešlo o skutečnou situaci, ale o nácvik pohotovostních složek čáslavského letiště.

Letoun havaroval, pilot se stihnul katapultovat, zasahovat musí pohotovostní složky – téma nácviku základny taktického letectva

Ve čtvrtek 30. listopadu krátce před 10. hodinou informoval velitel směny operačního střediska velení 21. základny taktického letectva Čáslav o havárii letounu L-159 ALCA. Jednalo se o nácvik, jehož cílem bylo prověřit správnost metodického postupu příslušníků pozemní pátrací jednotky, letištní hasičské jednotky a zdravotnického zabezpečení.

Letištní hasičská jednotka krátce po příjezdu zasahovala v místech požáru, pátrací jednotka se snažila najít pilota, který stihl před pádem letoun nouzově opustit. Jeden z vojáků našel pilota na střeše budovy. Byl v těžkém šoku a měl zlomenou ruku a nohu. Voják měl také podezření na poranění páteře. Jelikož už nehrozilo nebezpečí výbuchu letecké munice, bylo primárním úkolem zachránit pilota. 

Vytvořili rojnici

Vojenští hasiči spolu se zdravotníky začali ihned fixovat raněného a snažili se ho v co nejkratším čase naložit do zdravotnického vozu a převézt ho do nemocnice. Mezitím pozemní jednotka vytyčila místa, kde se nacházely trosky letounu a letecké munice. „Jedna z raket Sidewinder prozatím nebyla nalezena,“ hlásil velitel jednotky. Vyčkávalo se tak na další příslušníky, aby všichni vytvořili rojnici a oblast dopadu důkladně prohledali.

„Nácvikem praktického zásahu jsme prověřili časové normy, funkčnost systému vyrozumění a činnost vyčleněných jednotek na místě letecké nehody,“ popsal řídící nácviku major Karel Janouškovec. Celý nácvik proto skončil až poté, kdy byly dohledány všechny části a výzbroje letounu.  V reálné situaci by pak místo nehody bylo zabezpečeno a vyčkávalo by se na příjezd vyšetřovací komise.