Armáda » Informační servis » Zpravodajství » V Brdech byla otevřena "cépáková" střelnice

V Brdech byla otevřena "cépáková" střelnice

10.5.2012 • Krásné slunečné počasí prvního květnového týdne spíše lákalo k výletu na kolech nebo k lenošení u vody. Dělostřelci ale na dopadové ploše Brda ve stejnojmenném výcvikovém prostoru stříleli z cvičného přístroje CP-34. Ten slouží k simulaci ostré střelby z děl.

"Jeho obrovskou výhodou je, že výcvik probíhá s velmi nízkými finančními náklady při dosahování jeho maximální efektivity," upřesnil zástupce náčelníka štábu pro operace 13. dělostřelecké brigády podplukovník Jan Cífka, který přípravu v Brdech řídil.

Přístroj CP-34 nebo slangově také „cépák“ není u dělostřelců žádnou novinkou. Do armády byl zaveden již koncem šedesátých let minulého století, ale jeho opodstatnění při přípravě počtářů, topografů, průzkumáků a samozřejmě příslušníků palebných baterií stále trvá. V současné době mají dělostřelci v Jincích celkem šest těchto přístrojů a v blízké budoucnosti se počítá s jejich pravidelným využíváním.

Každý cvičící musí přesně vědět co má udělat, nastavit, hlásit či vypočítat tak, aby střela dopadla do stanoveného sektoru. A když přijde na ostrou střelbu z děl pak vojáci musí fungovat jako jeden sehraný tým. Jinak to nejde, cesta k úspěchu bývá často náročná a trnitá. Na Brdě se tentokrát jednalo o vstupní metodické cvičení pro příslušníky dělostřeleckých odborností napříč 13. dělostřeleckou brigádou.

Šlo o předání základních informací, aby se vojáci na tuto novou výcvikovou alternativu mohli včas připravit. A i když z hlavní tentokrát vyšly jen malé rány, celá příprava a průběh střelby probíhal úplně stejně jako by v palebném postavení byly najeté samohybné kanónové houfnice Dana. Jen bezpečnostní rizika byly mnohem menší, protože s náboji čtrnáct a půl milimetru je maximální dostřel necelých jedenáct set metrů.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Příprava a střelba z CP-34 Příprava a střelba z CP-34 Příprava a střelba z CP-34
  • Příprava a střelba z CP-34 Příprava a střelba z CP-34 Příprava a střelba z CP-34
  • Přístroj v přepravní bedně Přístroj v přepravní bedně Přístroj v přepravní bedně
  • nabíjení CP-34 nabíjení CP-34 nabíjení CP-34
  • pplk. Jan Cífka upřesňuje úkoly před střelbou pplk. Jan Cífka upřesňuje úkoly před střelbou pplk. Jan Cífka upřesňuje úkoly…
  • náboje 14,5 RdCP 43 náboje 14,5 RdCP 43 náboje 14,5 RdCP 43
  • Střílející 1. palebná baterie 131. dělostřeleckého oddílu Střílející 1. palebná baterie 131. dělostřeleckého oddílu Střílející 1. palebná baterie…
  • Velitel čety zaměřuje CP-34 (děla) do hlavního směru Velitel čety zaměřuje CP-34 (děla) do hlavního směru Velitel čety zaměřuje CP-34…

Autor: kapitán Michal Abrhám