V aktivní záloze jsou spolehliví lidé se smyslem pro zodpovědnost

Autor: Štěpánka Tříletá

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář pozval zaměstnavatele aktivních záloh na prezentační den cvičení Ample Strike, který se konal na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Zástupce firem Asociace na podporu aktivních záloh v minulém roce dokonce ocenil za podporu v rozvoji obranyschopnosti České republiky. Asociace je navíc organizátorem sportovní akce Army test, během které si sportovci ověřují svou fyzickou zdatnost.

Zaměstnavatelé aktivních záloh ocenění náčelníkem generálního štábu navštívili prezentační den cvičení Ample Strike na vrtulníkové základně v Náměšti

Návštěva se uskutečnila v rámci prezentačního dne cvičení Ample Strike 2017. Na otázku, jak z pohledu zaměstnavatelů vnímají působení svých zaměstnanců v aktivní záloze, uvedli, že si uvědomují složitost problému při absenci člověka v práci, nicméně z jejich pohledu je to způsob, jak alespoň trochu přispět k lepšímu fungování této země.

Libor Wurm, majitel jedné třebíčské firmy, sdělil, že zaměstnává jednoho záložáka, a to velitele jihlavské pěší roty. „Poprvé jsem se setkal s člověkem, který nediskutoval nad zadaným úkolem a snažil se najít způsob jak ho splnit. Přišel k nám spolehlivý člověk s velkým smyslem pro zodpovědnost,“ konstatoval Libor Wurm. Miroslav Staško z firmy, která poskytuje komplexní bezpečnostní služby, řekl, že mají ve firmě hned osm příslušníků aktivní zálohy.

Simulovaný útok

Na půdě vrtulníkové základny přivítal hosty náčelník štábu základny plukovník Alois Matýzka v doprovodu poradce pro aktivní zálohy Ludvíka Cimburka. Během programu měli podnikatelé příležitost setkat se se zástupcem náčelníka generálního štábu – ředitelem Společného operačního centra Ministerstva obrany generálmajorem Jiřím Vernerem a velitelem Vzdušných sil AČR generálmajorem Jaromírem Šebestou. Pro hosty a zástupce médií byla připravena dynamická ukázka simulovaného útoku na jednotku aktivní zálohy, která si k eliminaci protivníka vyžádala tým rychlé reakce a předsunutého leteckého návodčího. „Jsem rád, že jste dnes tady a chci vám poděkovat za vaši podporu,“ řekl při setkání generálmajor Jiří Verner.

Vojáci v záloze jsou primárně předurčeni pro ochranu objektů důležitých pro obranu státu, kterým se v letošním roce stala nejen letecká základna, ale také část kasáren, která byla součástí náročných scénářů s předsunutými leteckými návodčími a osádkami letounů. Nově vytvořené jednotky aktivní zálohy ve struktuře vzdušných sil jsou určeny k posílení schopností strážních a logistických jednotek. Výstavba a naplňování personálem začalo v lednu roku 2017.