Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Už víc než 20 let létají vojáci pro zraněné obyvatele západních Čech

Už víc než 20 let létají vojáci pro zraněné obyvatele západních Čech

9.1.2012 • Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec spolu s radním pro oblast zdravotnictví Václavem Šimánkem, zástupci Magistrátu města Plzeň a náměstkem ministra vnitra Jaroslavem Hruškou dnes navštívili vojenskou základnu Centra letecké záchranné služby v Plzni - Líních.

Přesvědčili se o mimořádných schopnostech a možnostech, kterými armáda disponuje, a pomáhá obyvatelstvu v Plzeňském a Karlovarském kraji. Hosty na základně přivítal velitel sil podpory Armády ČR brigádní generál Ján Gurník.

Plzeňský a Karlovarský kraj jsou jedinými v republice, kde se již více než 20 let na záchranné zdravotnické službě podílí česká armáda. Sedm lékařů a třináct zdravotních sester spolu s piloty a dalším leteckým personálem z 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely zajišťují komplexní leteckou záchrannou službu pro tuto oblast 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Jedinečná je tato zdravotnická pomoc také v tom, že k těžce zraněným pacientům létá do terénu i v noci.

Centrum letecké záchranné služby je součástí Integrovaného záchranného systému a řídí ho dispečink záchranné zdravotnické služby Plzeňského kraje. „Naše pohotovost ke vzletu jsou ve dne 3 minuty a v noci 10 minut. Létáme k přímému ošetření pacienta v terénu a dále je převážíme přímo do nemocnic, které zajistí finální ošetření. Létáme ročně přibližně k 500 až 600 případů, většinou se jedná o kritické a těžké stavy pacientů, ale přepravujeme například i transplantované orgány či převážíme zdravotnické odborníky,“ upřesnil náčelník centra plukovník Michal Mareček.

„Jsme moc rádi, že vás tady máme. Doufáme, že budete létat i nadále. Myslím, že svou práci děláte dobře,“ poděkoval hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec. „Máte naši plnou podporu,“ uvedl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška jakožto garant Integrovaného záchranného systému. „Spolupráce s vámi funguje velmi dobře. Však také pro každého z nás můžete přiletět,“ dodal.

Spolupráce se záchrannou službou v kraji je důležitá i pro armádu. Především proto, že si díky ní zdravotnický i letecký personál udrží potřebné schopnosti. „To se nedá nasimulovat na nějakém cvičišti. Tyto zkušenosti se zúročují při dalších úkolech pro Armádu ČR. Provádíme třeba zdravotnické letecké odsuny vojáků z misí zpět do České republiky nebo také výcvik a semináře pro zdravotnický personál,“ vysvětlil plukovník Mareček.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Hejtman Plzeňského kraje si prohlédl vybavení CLZS Hejtman Plzeňského kraje si prohlédl vybavení CLZS Hejtman Plzeňského kraje si…
  • Hejtman Plzeňského kraje spolu s dalšími hosty si prohlédli stroje CLZS Hejtman Plzeňského kraje spolu s dalšími hosty si prohlédli stroje CLZS Hejtman Plzeňského kraje spolu s…
  • Letecká záchranná služba v akci Letecká záchranná služba v akci Letecká záchranná služba v akci
  • Plukovník Mareček zahájil úvodní briefing Plukovník Mareček zahájil úvodní briefing Plukovník Mareček zahájil…
  • Převoz pacienta leteckou záchrannou službou Převoz pacienta leteckou záchrannou službou Převoz pacienta leteckou…
  • Zástupci Plzeňského kraje jednali s armádou o zabezpečení záchranné služby v kraji Zástupci Plzeňského kraje jednali s armádou o zabezpečení záchranné služby v kraji Zástupci Plzeňského kraje…

Autor: kapitánka Marcela Jandová, tisková a informační důstojnice Velitelství sil podpory AČR