Úkoly jsme plnili s nejlepším vědomím a svědomím, řekl po návratu z Mali velitel 11. úkolového uskupení

Autor: kpt. Martin Sůva

Ve čtvrtek odpoledne dosedl na letištní dráhu v Kbelích vojenský speciál, který na palubě vezl 11. jednotku AČR, která posledních šest měsíců působila na misi v africkém Mali. Před několika dny předala operační úkol 12. úkolovému uskupení.

Jednotce, kterou tvořili příslušníci 132. dělostřeleckého oddílu v Jincích, velel kapitán Lubomír Pánek. „Jsem šťastný, že jsme se všichni v pořádku vrátili. Úkoly, které před nás byly postaveny, jsme plnili s nejlepším vědomím a svě-domím,“ řekl velitel 11. úkolového uskupení v Mali – EUTM.

Vojáci od března tohoto roku plnili úkoly na základně v Mali. Na starost měli na-příklad ochranu velitelství výcvikové mise EUTM (Training Mission) v hlavním městě Bamako, provádění doprovodů velitele a štábu mise a částečně i výcvik malijské armády. Při plnění tohoto úkolu spolupracovali s francouzskými, malij-skými, německými a španělskými jednotkami.

Hlavním úkolem celé mise je pomoc při výstavbě a výcviku malijské armády tak, aby byla v budoucnu schopna čelit útokům islamistických radikálů a zacho-vat suverenitu a teritoriální integritu země.