U Památníku československých zahraničních vojáků zapalují lidé svíčky

Autor: Jana Deckerová

Od úterý 8. července, kdy přišli v Afghánistánu o život čtyři vojáci Armády České republiky a jeden vyvázl s těžkým zraněním, začali lidé u Památníku československých zahraničních vojáků před budovou Generálního štábu v Praze 6 spontánně zapalovat svíčky a pokládat kytice k uctění jejich památky.

K památníku přicházejí lidé všech věkových kategorií, přicházejí beze slov, zapálí svíčku nebo položí květiny a chvilku postojí.

„Nezlobte se, slova jsou tu přece zbytečná,“ říká jeden z nich. „Vojáky tu potkávám od narození na každém kroku, chci se s nimi alespoň takto rozloučit a poděkovat jim. Zaslouží si to.“

Slova o poděkování a vzpomínce opakují vesměs všichni, kteří se u památníku alespoň na chvilku zastavují. Počet svíček a květin se neustále rozrůstá, objevila se i česká vlajka a pod svíčkami se nacházejí krátké vzkazy.

Děkovné a kondolenční zprávy zároveň stále přicházejí na adresu redakce portálu army.cz. Jen za včerejšek jich přišlo téměř sto. Krátké vzkazy jsou publikovány na stránce věnované zahraničním misím ve stejnojmenné rubrice.