Týden s armádou ve Slaném zakončil emotivní filmový dokument Nickyho rodina

Autor: Petr Ballek

Unikátní projekt Týden s armádou, jehož cílem je prezentace profesionální armády nejen pro školy a veřejnost, pokračoval v městském kině ve Slaném promítáním filmu Nickyho rodina.

Sál kina byl zaplněn do posledního místečka a ještě se musely přidávat židle. Ministerstvo obrany se na realizaci tohoto filmu podílelo, a tak se díky svolení režiséra mohl zdarma promítat dětem a studentům ve Slaném. Nutno říci, že publikum, děti i jejich učitelé, během projekce tohoto velmi emotivního snímku bylo nápadně ztichlé a velmi dojaté. Tak silně na ně tento příběh zapůsobil.

Film režiséra Mateje Mináče vypráví dosud neznámé osudy "Wintonových dětí". Když před pár lety slovenský režisér, scenárista a producent Matej Mináč náhodou v jedné knize narazil na dva krátké odstavce o Nicholasi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film Síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem 2. světové války. Hlavní protagonista, dnes 102letý sir Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě. V rámci vzdělávacích projektů film Síla lidskosti viděly miliony dětí a mnohé z nich se rozhodly jít ve Wintonových stopách.

Režisér Matej Mináč natočil nový celovečerní dokumentární film s hranými rekonstrukcemi nazvaný Nickyho rodina. Film o Nicholasi Wintonovi a jeho pozitivním poselství, které se šíří světem, přináší dosud nezveřejněná fakta, svědectví a osudy nově objevených "Wintonových dětí". Uvedením snímku v lednu 2011 Mináč definitivně uzavřel cyklus Wintonovských filmů: Všichni moji blízcí (1999), Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002) a Nickyho rodina (2011).

Po skončení projekce se nikomu ze sálu moc nechtělo a hlavně se některé děti již přímo na místě rozhodly, že se do projektu také zapojí. Stále totiž ještě mezi námi je velká část neobjevených „Wintonových dětí“ a studenti se rozhodli pátrat po jejich osudech a příbězích. A tímto se možná i symbolicky přiblížil závěr velmi úspěšného Týdne s armádou ve Slaném.

Za tento týden se akcí ve Slaném zúčastnilo více než 3 100 dětí, studentů a dospělých. Za tři dny, kdy byla na místě přítomná speciální mobilní jednotka ATOS k odběru krve a možnosti přihlásit se jako dárce kostní dřeně do projektu Armáda dává naději, se přihlásilo celkem 30 nových potencionálních dárců, což je velmi dobrá zpráva. A možná i právě tímto navazujeme na poselství příběhu sira Nicholase Wintona.

Druhou dobrou zprávou je, že Týden s armádou vlastně nekončí - navázali jsme mnoho přátelství a kontaktů jak s představiteli města, řediteli škol a dalších organizací, kteří nám zde pomáhali. A všichni si přejí, aby se vojáci se svým programem zase do Slaného někdy vrátili. Poptávka po programu byla tak velká, že jsme bohužel nemohli z důvodu kapacity hlediště jak kina, tak divadla, uspokojit všechny zájemce. Tak někdy příště, třeba zase ve Slaném.