Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Tři barmské děti přiletěly do Česka na léčení

Tři barmské děti přiletěly do Česka na léčení

23.7.2012 • Tři malé pacienty přivezl letoun Airbus A-319 společně s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, který se vrátil z návštěvy v Barmě. Další děti, tentokrát z asijské země, se budou léčit v Česku v rámci humanitárního programu Medevac.

Ve čtvrtek 19. července ve večerních hodinách přistála delegace ministra zahraničí společně se třemi dětmi a jejich rodičovským doprovodem. „Dětem je 18 měsíců a osm a devět let. Trpí srdečním onemocněním a podrobí se v Česku operaci, která by v Barmě možná nebyla," uvedlo ministerstvo zahraničí. Barmě chybějí odborníci i přístroje.

Barma patří k nejchudším zemím světa, měla vojenskou vládu od roku 1962. Loni v březnu vojáci předali moc civilní vládě, která začala provádět demokratické reformy.

  • Pacienti jsou pro léčení v České republice vždy vybráni zejména podle typu zákroku, který potřebují, ale i podle toho, zda budou schopni transportu.
  • Program Medevac (Medical Evacuation) vznikl v roce 1993. Je určen hlavně pro děti ze zemí, kde se válčí nebo mají jiné potíže, a nejsou pro ně léčebné možnosti doma. Využívají ho ale i dospělí. Na počátku tohoto měsíce do Prahy přicestovala pětice Libyjců, kteří utrpěli v občanské válce zranění.
  • Na programu Medevac spolupracují ministerstva zdravotnictví, vnitra, zahraničí a obrany. Zatím se díky němu v České republice léčilo 141 pacientů, vesměs dětí, z různých zemí světa. Loni v červnu vláda schválila rozšíření humanitární pomoci i do severní Afriky.
Průměrné hodnocení (2 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Přílet ministra zahraničí Schwarzenberga z Barmy Přílet ministra zahraničí Schwarzenberga z Barmy Přílet ministra zahraničí…
  • Tři děti z Barmy vystupují z letounu Airbus A-319 CJ Tři děti z Barmy vystupují z letounu Airbus A-319 CJ Tři děti z Barmy vystupují z…
  • Děti vystupují z letounu v doprovodu rodičů Děti vystupují z letounu v doprovodu rodičů Děti vystupují z letounu v…

Autor: kapitánka Zuzana Špačková, tisková mluvčí 24. základny dopravního letectva