Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Třetí omeleta je doma

Třetí omeleta je doma

30.4.2012 • V pondělí 30. dubna před druhou hodinou odpoledne přistál na vojenském letišti v Praze-Kbelích vojenský speciál, kterým se po šestiměsíčním působení v Afghánistánu vrátilo do České republiky 54 příslušníků 3. výcvikového a poradního týmu OMLT.

Tito vojáci pod velením podplukovníka Zdeňka Mikuly působili od října v provincii Wardak. Jejich úkolem bylo cvičit, mentorovat a pomáhat v procesu plánování, velení a řízení pěší jednotce o síle praporu (kandaku) Afghánské národní armády, a tím se podílet na zvýšení úrovně vycvičenosti a samostatnosti přiděleného praporu ANA. Navíc tuto činnost vykonávali v prostoru provincie Wardak, kterým prochází klíčová strategická komunikace mezi Kábulem a Kandahárem, a kde je bezpečnostní situace velmi složitá. Přímý kontakt s protivníkem tu tak není nic neobvyklého.

„Hned v úvodu předznamenala naše další působení velká změna. Tou byla výměna afghánské jednotky, za kterou jsme byli zodpovědní, kterou jsme cvičili a mentorovali. Původně působila v jiné oblasti. Začínali jsme tak tedy znovu od počátku. Museli jsme znovu navázat osobní vztahy s Afghánci, což bylo pro další činnost klíčové,“ popisoval specifika mise velitel jednotky podplukovník Zdeněk Mikula po příletu do Prahy a vzpomenul i na složité podmínky zimního období, které byly pro afghánské vojáky s ohledem na jejich nedostatečné vybavení v mnohém limitující.

„Většina příslušníků jednotky měla za sebou již zkušenosti z Iráku i Afghánistánu. Mentoring či vedení a výcvik lidí je však natolik specifické, že se musíte sblížit s těmi lidmi. Nelze to také dělat bez znalosti místní kultury, náboženských tradic a tak dále," dodal podplukovník Mikula a v této souvislosti velmi ocenil komplexnost přípravy, kterou jeho jednotka absolvovala před výjezdem do Afghánistánu.

Soběstačné a vycvičené síly Afghánských bezpečnostních složek jsou předpokladem pro to, aby Afghánci převzali zodpovědnost za bezpečnost a stabilitu své země do vlastních rukou po odchodu koaličních vojsk. „Afghánci jsou rodilí bojovníci. Co se týče boje, jsou to zkušení vojáci. My je ale musíme připravit na situace a činnosti, které doposud neřešili a na které dosud nebyli zvyklí. Jednou z nich je například činnost při nálezu IED (improvizované výbušné zařízení) a mnohé další, konstatuje velitel české omelety podplukovník Mikula. „Svůj“ úkol předal 21. dubna nástupcům ze 4. jednotky OMLT.

Průměrné hodnocení (7 hlasů): 4.43, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Velitel jednotky plukovník Zdeněk Mikula podává po příletu standardní hlášení zástupci ředitele SOC MO plukovníku Petru Procházkovi Velitel jednotky plukovník Zdeněk Mikula podává po příletu standardní hlášení zástupci ředitele SOC MO plukovníku Petru Procházkovi Velitel jednotky plukovník Zdeněk…
  • Vítejte doma
Vítejte doma Vítejte doma
  • Zástupce ředitele SOC MO plukovník Petr Procházka vítá vojáky 3. jednotky OMLT po příletu
Zástupce ředitele SOC MO plukovník Petr Procházka vítá vojáky 3. jednotky OMLT po příletu Zástupce ředitele SOC MO…
  • Konečně doma…
Konečně doma… Konečně doma…
  • Základ jednotky tvořili vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení
Základ jednotky tvořili vojáci ze 4. brigády rychlého nasazení Základ jednotky tvořili vojáci…
  • Společné foto 3. jednotky OMLT po příletu na kbelské vojenské letiště
Společné foto 3. jednotky OMLT po příletu na kbelské vojenské letiště Společné foto 3. jednotky OMLT po…

Autor: plukovnice Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR