Tomáš Sedláček byl voják tělem i duší a člověk mimořádných vojenských kvalit

Autor: Lucie Růžková

Bývalí náčelníci Generálního štábu Armády České republiky i současný armádní generál Josef Bečvář si v pátek 5. ledna v areálu Posádkového velitelství Praha připomněli výročí narození armádního generála Tomáše Sedláčka. Osobnost, jejíž osudy jsou nerozlučně spojeny s osudy našeho státu i armády, by se v pondělí 8. ledna dožila sta let.

Pietní vzpomínka - 100. výročí narození armádního generála Tomáše Sedláčka

Místem, které vojákům bude už vždy připomínat osobnost generála Sedláčka, jsou pražské Dejvice. Právě zde u jeho pomníku v kasárnách Posádkového velitelství uctili jeho památku armádní generál ve výslužbě Karel Pezl, generálporučík ve výslužbě Jiří Nekvasil, armádní generálové v záloze Jiří Šedivý, Pavel Štefka, Vlastimil Picek a armádní generál Josef Bečvář.

„Jsem rád, že jste si udělali čas a přišli na Posádkové velitelství Praha na pietní akt. Dovolte mi jakousi symbolikou připomenout, že nedožitých sto let našeho patrona armádního generála Tomáše Sedláčka je spojeno i s letošním rokem. V říjnu totiž budeme slavit sto let od založení samostatného československého státu,“ řekl při zahájení plukovník gšt. Milan Virt.

Hrdina z druhé světové války

Současný náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář vyzdvihl hlavně hrdinství Tomáše Sedláčka. „Při vyslovení jeho jména se mi vybaví jeho hrdinství, které prokázal v průběhu druhé světové války, kdy bojoval jak ve Francii, tak ve Velké Británii a nakonec i v tehdejším Sovětském svazu. Prokázal, že byl vojákem tělem i duší,“ sdělil armádní generál Josef Bečvář.

Dodal, že za službu vlasti se mu stát prokázal tím, ho v padesátých letech za jeho hrdinství zavřel. „Minulé období určitě nebylo jednoduché pro něj, ani pro jeho rodinu, ale on přesto obstál, a proto si myslím, že takové vojáky Česká republika stále potřebuje,“ konstatoval generál Bečvář.

Generál Karel Pezl znal Tomáše Sedláčka od roku 1946. V té době totiž nastoupil do Vojenské akademie v Hranicích, kde ho tehdejší major Sedláček přijímal do řad absolventů. „Přijímal mě jako mladého maturanta. Generál Sedláček byl člověk mimořádných osobních a vojenských kvalit. Prošel obdobím tohoto státu v různých etapách a vždy se s tím čestně vyrovnal. Myslím si, že je vzorem nejen pro lidi, kteří se dnes zúčastnili pietního aktu,“ dodal Karel Pezl s tím, že zasluhuje úctu.

Pietní vzpomínka - 100. výročí narození armádního generála Tomáše Sedláčka

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...