Tobruq Legacy 2016 ubránilo vzdušný prostor Karpatie

Autor: kapitánka Jana Samcová a Michal Voska

Ve čtvrtek 29. září vyvrcholilo prezentačním dnem mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2016. Cvičení probíhalo ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť na středním Slovensku od pondělí 19. září a zúčastnilo se jej celkem 1 100 vojáků z osmi aliančních států – České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Spojených států amerických.

Do společného výcviku jednotek pozemní protivzdušné obrany se zapojilo také 180 příslušníků Armády České republiky. Převážně se jednalo o vojáky z 25. protiletadlového raketového pluku, které doplnili jejich kolegové z velitelství Vzdušných sil Armády ČR, Centra operačně taktických systémů velení a řízení, 26. pluku velení, řízení a průzkumu a Univerzity obrany. 21. základna taktického letectva vyčlenila pro potřeby cvičení dva letouny L-159 ALCA.

Tobruq Legacy je o protivzdušné obraně

Tobruq Legacy je o protivzdušné obraně

 „Chtěl bych poděkovat všem zúčastněným za jejich práci, díky níž letošní cvičení proběhlo. Ukázka profesionality, odhodlání a neskutečného nasazení prokázalo nejen naše schopnosti, ale i schopnosti našich koaličních partnerů,“ uvedl náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář při své návštěvě vojáků na cvičení.

„Hlavním cílem cvičení bylo prověřit a zvýšit úroveň interoperability jednotek pozemní protivzdušné obrany dle standardů NATO,“ uvedl plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, a pokračoval: „Cvičení prověřilo schopnost našich vojáků spolupracovat s ostatními koaličními jednotkami v reakci na široké spektrum vzdušného a pozemního ohrožení. Přínos společného výcviku spočívá dále v tom, že se vojáci na všech stupních velení zdokonalili v plánování a provádění obranných a útočných operací v mezinárodním prostředí.“

Navazuje na loňské cvičení v České republice

Na úplném začátku byla myšlenka zrealizovat společné česko-slovenské cvičení. Zájem však projevily i další národy. Do prvního podobného cvičení s názvem Tobruq Legacy 2015, jež proběhlo vloni v červnu v České republice, se zapojily jednotky z pěti členských států NATO (České republiky, Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických). V letošním roce se nově přidali ještě vojáci z Lotyšska, Polska a Slovinska. „Tradici společného výcviku s našimi aliančními partnery v oblasti pozemní protivzdušné obrany bychom chtěli i nadále rozvíjet,“ doplnil plukovník Barca.

Největší letošní cvičení na Slovensku probíhalo pod taktickým námětem. Podle něj fiktivní země Karpatia požádala Severoatlantickou alianci o pomoc před sousedním státem Mendoria, který nerespektoval její státní suverenitu a opakovaně narušoval karpatijský vzdušný prostor. Úkolem států, jež se zapojily do operace Tobruq Legacy, bylo chránit bezletovou zónu, jež Aliance vyhlásila nad Karpatií.

Široké spektrum protiletadlových systémů

Armády osmi aliančních států vyčlenily pro cvičení široké spektrum protiletadlových raketových systémů. Jmenovat lze například protiletadlový komplex 2K12 KUB, se kterým cvičili Češi, Slováci a Maďaři, americké systémy PATRIOT a AVENGER, či protiletadlový systém S300 PMU z výzbroje slovenských ozbrojených sil. Na ochraně vzdušného prostoru se ovšem podílely i další zbraňové systémy. Češi a Lotyši používali také protiletadlové komplety RBS-70, Slováci a Slovinci komplety IGLA, Maďaři komplety MISTRAL a Litevci cvičili se systémy STINGER. Poláci se do cvičení zapojili s protiletadlovým systémem GROM.

Americký Black Hawk na cvičení zapůsobil

Americký Black Hawk na cvičení zapůsobil


Vzdušného nepřítele jednotkám simulovaly letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, MiG-29, L-39 Albatros a řada dalších. Američané vyčlenili vrtulníky UH-60 Black Hawk, které byly v rámci rozehry využívány například k leteckému transportu raněných.

Spolupráce Čechů a Maďarů

Strakonický útvar se do cvičení zapojil s protiletadlovou raketovou baterií vyzbrojenou systémem 2K12 KUB, která byla posílena o místo velení a řízení palby a četu s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Čeští vojáci tvořili společně s Maďary jedno ze tří smíšených úkolových uskupení, jež na cvičení plnilo úkoly pozemní protivzdušné obrany. Hlavním zbraňovým systémem maďarských vojáků byl protiletadlový komplex 2K12 KUB, které doplnila četa s protiletadlovými komplety MISTRAL.

Připomíná hrdiny od Tobruku

Název cvičení Tobruq Legacy lze do češtiny přeložit jako Tobrucký odkaz či Tobrucké dědictví a připomíná hrdinské skutky vojáků 200. čs. lehkého protiletadlového pluku, kteří za druhé světové války bojovali u strategického přístavu Tobruk na severu Afriky.

Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk i protiletadlová raketová brigáda v Nitře na Slovensku se hlásí k jejich odkazu. Čestné názvy obou útvarů (v případě českého „Tobrucký“, u slovenského „Obráncov Tobruku“) byly rovněž inspirací pro pojmenování cvičení.
 

TOBRUQ LEGACY 2016

Autor: Marek Šmidrkal

Nahrává se přehrávač videa ...