Studenti Válečné akademie vzdušných sil USA navštívili základnu v Čáslavi i Žatec

Autor: TID Kanceláře GŠ AČR, 21. zTL Čáslav a Centra ochrany proti zbraním hromadného ničení

Dvě desítky studentů z letecké výcvikové základny Maxwell ve státě Alabama, kteří navštěvují prestižní americkou U. S. Air War College, strávili v posledním únorovém týdnu čtyři dny v České republice. Na Ministerstvu obrany ČR diskutovali například o stálé strukturované spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany PESCO, zahraničních operacích našich vojáků nebo o naší účasti ve strukturách EU a NATO. Součástí evropské cesty byla také návštěva Rakouska a Maďarska.

Studenti Válečné akademie vzdušných sil USA navštívili Českou republiku

Američtí studenti se seznámili také se strukturou a hlavními úkoly 4. brigády rychlého nasazení v Žatci, kde si prohlédli techniku a vybavení jednotek a navštívili síň tradic zdejší posádky. Další program byl připraven na 21. základně taktického letectva Čáslav. Zde se úvodního briefingu ujal velitel plukovník Petr Tománek: „Jedním z našich úkolů je také podílet se na výcviku předsunutých leteckých návodčích a to jak v České republice, tak v zahraničí,“ sdělil plukovník Tománek. Piloti lehkých bitevníků L-159 ALCA pravidelně participují nejen na výcviku návodčích z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, ale také na výcviku návodčích americké školy „Air to Ground Operations School“ v německém Einsiedlerhofu.

Piloti nalétají 100 hodin ročně

Hlavním úkolem základny je však ochrana vzdušného prostoru České republiky v rámci aliančního systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System) s letouny JAS-39 Gripen. Piloti ročně nalétají okolo 100 hodin. Těm nejlepším je nabídnuta možnost přeškolit se ve Švédsku právě na nadzvukový JAS-39 Gripen. Věk pilota je v té době 28 let, jeho nálet činní zhruba 600 hodin. „Snažíme se zefektivnit systém leteckého výcviku, naším cílem je dosáhnout přeškolení na letoun gripen již v 26 letech pilota,“ vysvětlil během diskuse velitel taktického křídla plukovník Jan Susekár.

Po návštěvě simulátoru letounu L-159 ALCA zamířili studenti do hangáru údržby a oprav letecké techniky. Zde se seznámili nejen s bitevníkem L-159 ALCA, který měli možnost v rámci návštěvy simulátoru pilotovat, ale také s nadzvukovým JAS-39 Gripen. Poté se studenti přesunuli k mezinárodní vojenské organizaci Centru ochrany proti zbraním hromadného ničení (JCBRN Defence COE) do Vyškova. Centrum je jedním z 24 NATO akreditovaných center, které působí v oblasti proti zbraním hromadného ničení.

Studenti se seznámili s podporou vzdělávání i výcviku

Delegaci přivítal náčelník štábu americký plukovník Andrew L. Miltner. Studentům představil hlavní úkoly a cíle organizace. Na jednotlivých odděleních se pak delegace seznámila s tranformačním procesem, s podporou operací prostřednictvím strategického poradenství v oblasti zbraní hromadného ničení, s podporou vzdělávání a výcviku i rozvojem schopností v oblasti modelování a simulací.

Během svého pobytu se američtí studenti setkali také s bývalými českými studenty. Tuto školu v minulosti absolvovalo mnoho nejvyšších představitelů Armády České republiky. Někteří z nich, generálmajor v záloze Bohuslav Dvořák, brigádní generál Libor Štefánik a generálmajor Jiří Verner, jsou dokonce uvedeni v síni slávy.