Stovka libereckých chemiků se nově zapsala do registru dárců kostní dřeně

Autor: kapitán Jakub Šimíček

V úterý 2. května se přes sto vojenských chemiků nově zapsalo do Českého registru dárců krvetvorných buněk. V budoucnu tak můžou pomoct pacientům s leukémií a dalším onemocněním krvetvorby. Protože zájem o vstup byl velký, vydali se lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny přímo za vojáky do libereckých kasáren.

„Od kolegů jsem často slýchával, že by se rádi přihlásili, ale bohužel už těsně přesáhli věkový limit pětatřiceti let,“ vysvětluje zrod nápadu liberecký vojenský záchranář, nadrotmistr Michal Janáč, a pokračuje: „Začal jsem pátrat a zjistil jsem, že registr, který spravuje pražský Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), nedávno zvýšil věkovou hranici pro zápis na čtyřicet let. Napadlo nás pak, že bychom mohli mezi námi najít i další zájemce a přihlásit se hromadně.“

Chemici mezi sebou našli nakonec přes sto dobrovolníků, mnoho z nich už totiž v databázi je. Zástupce IKEM iniciativa chemiků velmi potěšila. Vojáci v kasárnách připravili pro odběr krevních vzorků zázemí a v osm hodin ráno se začala před učebnou tvořit první fronta. „Daruji krev, krevní plazmu a ode dneška budu zapsaný i v databázi dárců kostní dřeně, všechny podmínky zatím splňuju. Je to morální povinnost každého zdravého člověka přihlásit se, když můžete zachránit život nemocnému rakovinou,“ říká četař Marek Kočí, který se zrovna obléká po odběru krve.

Pětatřicátníci, hoši jako květ

Přesně jako se zpívá ve známé pochodové písničce, tak hodnotila zdravotní stav vojáků i mluvčí IKEM paní Gabriela Hošková: „Je to pro nás dnes ráj. Vojáci totiž nemají žádné zdravotní překážky a jsou pro rozšíření databáze nejvhodnější. Paradoxem je, že zdravotní stav dnešní generace středního věku je daleko lepší než té mladší generace. Nedávno jsme rozšiřovali registr dárců na jedné vysoké škole a museli jsme bohužel dvě třetiny zájemců odmítnout. Nebyli na tom zdravotně dobře,“ dodává.

Nejdříve vojáci vyplnili nezbytné dotazníky, absolvovali pohovor a potom už jen zbývalo naplnit zkumavku vzorkem krve. Kolem druhé hodiny odpolední bylo hotovo. „Nakonec jich máme sto tři,“ hlásili s radostí specialisté z institutu.

Shoda mezi dárcem a příjemcem kostní dřeně je pouze jednoprocentní, proto nových zájemců není nikdy dost. Aktuálně IKEM hledá čtyřicet dárců pro dospělé i dětské pacienty a v registru má přes dvacet šest tisíc osob. V celosvětovém rejstříku je jich skoro třicet miliónů.


Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM)

IKEM je největší superspecializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v České republice. Už více než 45 let se zaměřuje na léčbu kardiovaskulárních chorob, transplantace orgánů, diabetologii a léčbu poruch metabolismu se spádovostí celé České republiky. IKEM tvoří 4 odborná centra, 8 klinik a 15 odborných pracovišť, základen a laboratoří. Z celkového počtu 1 700 pracovníků je více než 300 lékařů a 600 všeobecných sester. Celkem je k dispozici 315 lůžek, z nichž 111 se nachází na jednotkách intenzivní péče.