Stopadesátdevítky létaly v Polsku

Autor: nadporučík Pavel Linhart

Koncem března se příslušníci 212. taktické letky zúčastnili pětidenního cvičení v polském Deblinu. Cvičení se konalo v rámci přípravy na Eagle Talon 2013, který se bude konat letos na podzim. Piloti z Čáslavi měli možnost okusit pohostinnost zdejší výcvikové letky, která létá na letounech TS – 11 JISKRA a provádí výcvik polských elévů.

„V pondělí 18. března v dopoledních hodinách odstartovaly čtyři letouny L-159 a nabraly směr na sever. O hodinu později za slunečného počasí a zvědavého přihlížení místních příslušníků výcvikové letky přistály bezpečně na vojenském letišti v Deblinu,“ popisuje jeden z pilotů. Nyní nic nebránilo tomu, aby začal týden výměny zkušeností, společného létání a upevňování přátelství. Druhý den provedli piloti nezbytné briefingy, aby ve středu mohli zahájit bezproblémové létání.

Již zpočátku se jevilo nejvíce problematické počasí. Předpovědi byly velmi nepříznivé jako i samotný vývoj počasí. Nakonec se však podařilo provést 90 % naplánovaných letů. Během celého týdne si právě technický personál při přípravě letounů na stojánce „užíval“ nezmary velmi mrazivého a větrného počasí.

Letový program obsahoval demo lety, vzdušné boje, lety na cvičné útoky proti pozemním cílům, lety blízké letecké podpory a takzvanou „třešničkou na dortu“ byla společná letecká mise čtyř polských JISKER a čtyř letounů L-159. Během demo letů měli příslušníci obou letek vyzkoušet letouny svých kolegů. Pro české příslušníky to byla příležitost letět v letounu, který je starý 50 let a nebyla v něm provedena téměř žádná modernizace. Pro některé polské kolegy pak první příležitost letět s letounem vybaveným průhledovým displejem.

Na závěrečném ceremoniálu vyjádřil velitel polské letecké základny v Deblinu přání pokračovat ve spolupráci. Nezbývá se jen těšit, že nás polští kolegové navštíví v Čáslavi při dalším společném cvičení.