Štefan Kaleta diskutoval s německým protějškem v Kolíně nad Rýnem

Autor: majorka Mgr. Miroslava Štenclová, Velitelství pozemních sil

V německém Kolíně nad Rýnem se v minulém týdnu uskutečnilo pracovní jednání velitele Pozemních sil Armády České republiky generálmajora Štefana Kalety s jeho protějškem z Bundeswehru generálporučíkem Jörgem Vollmerem. Zúčastnili se jej také vojenští přidělenci obou států a obranný poradce Josef Opluštil. Šlo o první bilaterální setkání velitelů pozemních sil obou armád od nástupu generálmajora Kalety do funkce.

V Německu jednali velitelé pozemních sil

Hlavním tématem jednání, které probíhalo v kolínském výcvikovém centru německé armády, byly otázky multilaterárních vojenských projektů a přičlenění 4. brigády rychlého nasazení k 10. pancéřové divizi pro účely společných cvičení. Rozhodnutí o přičlenění potvrdili ministři obrany obou států letos v únoru a nyní se na přetřes dostaly už konkrétní otázky.

„Potvrdili jsme nejen účast naší jednotky na cvičení Common Tenacity 18 v příštím roce, ale také jsme řešili možnosti zapojení do plnění spojeneckých závazků v Pobaltí,“ vysvětlil generálmajor Štefan Kaleta.

Český velitel Pozemních sil AČR a jeho protějšek diskutovali také o nových zkušenostech Bundeswehru s jednotkami, které jsou vyčleněné do alianční předsunuté přítomnosti, tzv. Enhanced Forward Presence (eFP) v Pobaltí a Polsku. Zabývali se i otázkou účasti v zahraniční operaci MINUSMA (stabilizační mise OSN v Mali) a certifikačním cvičením Sil velmi rychlé reakce NATO (VJTF) Trident Juncture 18, jehož součástí je i česká jednotka GBAD (Ground Based Air Defence).