Spontánní pomoc pro Afghánistán

Autor: Mirek Šindelář

Na střední odborné škole pro administrativu Evropské unie v Horních Počernicích se připravuje na 850 žáků ve čtyřech studijních programech.

V pátek 1. června využilo vedení školy mezinárodního svátku dětí a ve spolupráci s podplukovníkem Petrem Čepelkou, který absolvoval několik misí v Afghánistánu a dnes je vedoucím oddělení armádního vrtulníkového a dopravního letectva, pozvalo na setkání se studenty představitele Afghánské národní armády.

To proto, aby hostům, kteří jsou v současné době na návštěvě České republiky, předali nevšední sbírku. Nevšednost charitativní sbírky oblečení pro děti i dospělé, hraček a dalších předmětů pro denní potřebu spočívala ve spontánnosti, se kterou studenti školy sbírku zorganizovali.

Zprvu se prý z podnětu Josefa Porsche do sbírky zapojila čtyři děvčata Denisa Hejtmánková, Jeniffer Hladká, Lucie Korbelová a Marta Nováková.

Postupně se ale do sbírky zapojila celá škola. Nemalou zásluhu na tom, že se sbírka dala do pohybu, měl ale také podplukovník Petr Čepelka, který o podmínkách života dětí v Afghánistánu vyprávěl své sestře, která učí právě na této škole.

Studenti zdejší školy mají za sebou nejen skvělý projekt, ve kterém dokazují, že nemyslí jen na sebe a že jim osud vrstevníků, kteří nemají tu šanci žít v klidu a míru, není lhostejný.

Čtyřčlenná delegace vzdušných sil Afghánské národní armády, kterou vedl zástupce velitele vzdušných sil ANA, jenž je zároveň velitelem vojenské části mezinárodního letiště Kábul, brigádní generál Barath Mohammed Sedig, tak mohla převzít sbírku. Ta je zdánlivou kapkou v moři pomoci, která do Afghánistánu plyne.

Hosté ale podtrhli, že dary, které převzali, určitě rozzáří oči těm, kterým je pomoc určena. Výjimečnost sbírky je podle slov generála Baratha dána faktem, že se jedná o pomoc dávanou srdcem.

„Děkujeme vám za to, co jste udělali pro vám neznámé lidi v dalekém Afghánistánu. Navždy zůstane v našem srdci vzpomínka na tento den. Ani netušíte jak důležitou práci dělají vaši stateční čeští vojáci v Afghánistánu. Bok po boku s afghánskými vojáky bojují proti společnému nepříteli. Můžete být na ně hrdí,“ řekl na adresu studentů generál Barath.

Po slavnostním předání sbírky provedli studenti své hosty moderními učebnami své školy.