Speciální armádní vrtulník pomohl při záchraně dítěte v ostravské nemocnici

Autor: kpt. Zuzana Špačková

Armádní vrtulník v pátek 2. června přepravil specializovaný lékařský ECMO tým i s unikátním vybavením za ohroženým dítětem do Fakultní nemocnice v Ostravě - Porubě.

Armádní vrtulník pomohl při záchraně dítěte

Armádní vrtulník Mi-17 umožňuje rychlou přepravu ECMO týmu, který při záchraně dětí využívá metodu mimotělní membránové oxygenace. V podstatě to znamená, že specialisté mají na palubě připravený inkubátor a letí za miminkem, které potřebuje náhradní dýchání. Vrtulník jim pak umožní, aby se do vzdálenějších míst republiky, jako jsou Ostrava, Olomouc, Zlín nebo Brno, dostali daleko rychleji než sanitkou.

Zajištění leteckého transportu prostřednictvím posádek 24. základny dopravního letectva v Praze - Kbelích pro ECMO tým Všeobecné fakultní nemocnice v Praze znamená, že se na minimum zkrátí doba, než se dítě kriticky ohrožené na životě dočká zachraňující péče. Páteční transport trval posádce kapitána Kamila Vetchého zhruba 80 minut místo šestihodinové cesty po silnici.

Memorandum o spolupráci při zajišťování letecké záchranné služby tohoto druhu podepsal ministr obrany Martin Stropnický a ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček loni v únoru. Vrtulníky z 24. základny dopravního letectva tak vedle zajišťování záchranné služby v Plzeňském, Karlovarském a Jihočeském kraji a přepravy transplantačních týmů IKEM pomáhají i nejmenším pacientům.


Metoda ECMO: Mimotělní membránová oxygenace (ECMO) je metoda, která slouží ke kontrolované výměně plynů mimo organizmus po nezbytně nutnou dobu, pokud tuto funkci nemohou vykonávat plíce. Touto výměnou plynů je míněno okysličování krve a odstraňování CO2. Metoda se používá tehdy, když jsou vyčerpány možnosti klasické umělé plicní ventilace. ECMO tým tvoří většinou sedm osob, konkrétně dětský intenzivista, kardiovaskulární chirurg, perfuzionista, instrumentářka a sestry specialistky.