Slavnostní mše poděkovala školákům, jimž není cizí osud vrstevníků v zahraničí

Autor: Lucie Růžková

Desítky dětí zaplnily v pátek 1. prosince v 11 hodin katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Uskutečnila se zde totiž již tradiční slavnostní mše svatá věnovaná hnutí Na vlastních nohou Stonožka, jejímž prostřednictvím pomáhají děti jiným dětem. Součástí mše bylo i předávání darů, jehož se zúčastnil náčelník Generálního štábu armádní generál Josef Bečvář a řada dalších zástupců armády.

Stonožka

Prezidentka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen se ujala slova jako první a poděkovala nejen učitelům, že vychovávají skvělé děti, ale i školákům. „Určitě je tady spousta těch, kteří by teď raději hráli nějakou počítačovou hru, ale místo toho si ve volném čase sednou a malují, případně něco vytvoří proto, aby pomohli tam, kde je to potřeba,“ sdělila Běla Gran Jensen a upozornila, že 10. března 2018 to bude neuvěřitelných osmnáct let, co mezi tradiční partnery hnutí patří i armáda.

Armádní generál Josef Bečvář, náčelník Generálního štábu, jde všem vojákům samozřejmě příkladem. „Hnutí existuje 27 let, a jak řekla Běla Gran Jensen, armáda je zapojená téměř 18 let. Za tu dobu jste vy, Stonožky, udělaly ohromný kus práce. Sbíraly jste pastelky, plyšové hračky a pomohly jste nasbírat i peníze, abychom na zahraničních misích, kde působí naši vojáci, mohli opravit školku, nemocnici či koupit zařízení, které tam chybělo. Za to vám patří poděkování,“ konstatoval armádní generál Josef Bečvář.

V polovině října například vojáci předali školní pomůcky a hračky dětem ze základní školy v Bamaku v africkém Mali.

Mši celebroval Jeho Eminence Dominik kardinál Duka spolu s vojenskými kaplany a dalšími duchovními. Během ní pak děti spolu s vojáky přinesli obětní dary a zástupci Stonožky také předali šek v hodnotě 500 000 Kč určený Fakultní nemocnici v Plzni jako dar pro výzkum Crohnovy nemoci.


  • Mezinárodní hnutí Stonožka sdružuje mateřské, základní a střední školy, které prodejem výrobků svých žáků získávají finanční prostředky. Za ty se pořizují potřebné věci pro jejich vrstevníky v krizových oblastech, kde působí čeští vojáci. Děti tak na dálku pomáhají neznámým kamarádům, kteří nemají to štěstí žít a učit se v míru. V hnutí dnes pracují tisíce dětí a stovky učitelů v českých školách.
  • Své příznivce má i na Slovensku, v Norsku, Polsku a v Kanadě. Společné projekty s vojáky už přinesly pomoc dětem v Bosně a Hercegovině, Kosovu, Iráku, Afghánistánu a naposled i v africkém Mali.