Setkání „kasařů“

Autor: kapitánka Zuzana Špačková

Ve čtvrtek 11. října se v polském Krakově uskutečnilo společné setkání polských a českých provozovatelů letounu CASA C-295. Armádu České republiky zastupovali příslušníci 24. základny dopravního letectva pod vedením majora Miloše Domina.

Místem konání byla 8. základna polského dopravního letectva Krakov-Balice. Českou výpravu uvítal plukovník Jacek Lazarczyk, velitel krakovské základny, v doprovodu velitele 13. dopravní letky podplukovníka Krzysztofa Janici. Na úvod se české posádky seznámily s historií a současnými úkoly základny. Poté začala série briefingů zakončená společnou debatou pilotů a technického personálu. Prioritou společného setkání byla výměna zkušeností z provozování a bojového použití letounu. Dále byla otevřena otázka výcviku osádek na polském trenažéru či založení tzv. Casa Users Group společně s dalšími provozovateli C-295 v Evropě. Samozřejmě nechyběly návrhy budoucí spolupráce a společného létání nejen pro rok 2013.

"Polsko, které dominuje co do počtu letounů Casa v celosvětovém měřítku, je spolupráci nesmírně nakloněno," řekl kapitán Vít Malina a dodal: "Také pro nás jsou to nesmírně cenné okamžiky a zkušenosti. Polští piloti létají na Casách již skoro deset let. V budoucnu by se účast dopravního letectva na podobných setkáních měla určitě opakovat."

V současné době provozuje polská armáda celkem 16 letounů Casa C-295M a je vůbec jedním z prvních provozovatelů těchto letounů. Kromě zmíněných letounů Casa disponuje polské dopravní letectvo též letouny C-130 Herkules a An-28 Bryza.