Sbírka prostějovských průzkumníků pro hendikepované děti vynesla 37 tisíc

Autor: npor. Mgr. Jaroslav Zoubek, 102. průzkumný prapor

Již pošesté zorganizovali vojáci 102. průzkumného praporu v Prostějově charitativní sbírku pro hendikepované děti. Letos věnovali průzkumníci 37 tisíc korun dětem s kombinovaným postižením, které navštěvují Střední školu, základní školu a mateřskou škola JISTOTA v Prostějově. Sbírka vyvrcholila 29. října volejbalovým turnajem na hřišti Reálného gymnázia města Prostějova.

Sbírka 102. průzkumného praporu byla zahájena v prvním týdnu měsíce října a ukončil ji posledním hvizdem rozhodčí turnaje pod názvem „VOLEJBÁLEK 2014“. 13. října dopoledne, hned na začátku sbírky, se 17 vojáků osobně seznámilo s prostředím a samotnými dětmi v jejich speciální škole s názvem JISTOTA. „Nikdo z nás ve svém životě ještě nepracoval s dětmi, které mají kombinované postižení, a tak jsme se i my dnes mnohému naučili. Navíc jsme si z příjemného dopoledne odvezli i skvělé výrobky dětí, které jsme na druhý den instalovali jako malou výstavu v síni tradic 102. průzkumného praporu,“ popisovala rotmistryně Vlasta Bláhová své zkušenosti. Řada vystavených výrobků nakonec skončila, po zaplacení symbolické částky do sbírky, v domovech nebo kancelářích průzkumníků.

Prodejní výstava výrobků žáků speciální školy JISTOTA probíhala také v rámci volejbalového turnaje 29. října, kterého se účastnilo 12 týmů. Kromě vojáků, vojenských policistů a příslušníků Policie ČR postavili svůj tým také příznivci školy JISTOTA. Vítězný pohár nakonec zvedl nad hlavu kapitán týmu z 532. praporu elektronického boje. Na pohár těsně nedosáhl tým složený z příslušníků roty logistiky 102. průzkumného praporu. A třetí místo obsadil příznivci školy.

Ze sbírky nakoupí škola dětem i vodní lůžko

Po vyhlášení vítěze turnaje byla sbírka oficiálně sečtena a velitel praporu podplukovník René Sabela předal ředitelce Střední školy, základní školy a mateřské školy JISTOTA Marii Turkové symbolický šek s částkou 36 146 korun (posléze k ní přibyla ještě tisícikoruna). Za tyto peníze budou nakoupeny pomůcky do učebny na podporu a rozvoj dětí s těžším postižením (pro rozvoj orientace jak sluchové, tak zrakové). „Tato částka předčila naše očekávání, takže budeme moci zakoupit i vodní lůžko, které dětem zpříjemní pobyt ve škole. Naše děti budou velmi šťastny, je to pro ně velká pomoc,“ poděkovala všem  ředitelka školy Turková.

Vybraná částka potěšila i velitele praporu podlukovníka Sabelu: „ Jsem hrdý na to, že naši vojáci dokáží ukázat svoji profesionalitu nejen na poli vojenského výcviku, ale i ve chvílích, kdy je potřeba někomu pomoci.“

I proto budou prostějovští průzkumníci v podobných sbírkách pokračovat. Vždyť za  šest let už charitativní sbírky prostějovských průzkumníků vynesly celkem 198 846 korun:

  • 2009 „Kutuzův pochod“ - výtěžek byl věnován Fondu ohrožených dětí Klokánek a Dětskému domovu Plumlov.
  • 2010 „24 hodin na kole“ - výtěžek byl rozdělen mezi Dětský domov v Plumlově a dětské oddělení prostějovské nemocnice.
  • 2011 „Pochod za dětským úsměvem“ - sbírka byla věnována Dětskému domovu v Plumlově.
  • 2012 „Fotbálek 2012“ - výtěžek putoval na dětské oddělení prostějovské nemocnice.
  • 2013 „Sportovní desetiboj“ - pomoc Verunce Vévodové, pětileté holčičce z Konice, která od narození trpí kvadruparézou, dětskou mozkovou obrnou a vadou dolních končetin.
  • 2014 „Volejbálek 2014“ – sbírka pro Střední školu, základní školu a mateřskou škola JISTOTA v Prostějově.