Saber Junction II: Každé cvičení začíná a končí bezpečným přesunem

Autor: kpt. Martina Štěpánková

Cvičení Saber Junction II, největší mezinárodní cvičení deseti států NATO a PfP na území Evropy, se začíná pomalu ale jistě rozjíždět. Dnešní den končí jedna z důležitých fází, jejímž hlavním cílem bylo zajistit přesun osob, techniky a materiálu TF 72 (Task Force – úkolové uskupení) z České republiky do JMRC Hohenfels v Německu.

V průběhu šesti dnů, od 3. do 8. listopadu, se přes Českou republiku přesouvalo téměř 600 vojáků, 130 kusů vojenské techniky a nespočet kontejnerů s materiálem všeho druhu od spojovacího počínaje, přes zbraně, proviant, stany a vybavení pro hlavní místo velení, až po osobní materiál vojáků. Jednoduše řečeno tuny a tuny materiálu, nezbytného pro život vojsk v poli.

Mohlo by se zdát, že vojenské cvičení je pouze o plánování boje, střílení a běhání po lese, ovšem je nutno zdůraznit, že tomu tak není. Každá vojenská operace a její úspěch je z velké části závislý na logistice, logistické podpoře a zabezpečení přesunů je jedním z jejích úkolů.

Jak již bylo zmíněno, bylo nutné do JMRC Hohenfels dopravit 130 kusů techniky. Celkem 51 kusů veškeré pásové a některé kolové a speciální techniky se přesouvalo do Německa po železnici. Nakládka probíhala na železniční vlečce ve Velké Bystřici a vlak dlouhý 700 metrů přepravil bojovou techniku do německého Parsbergu. Zde byla technika takzvaně svagonována a na podvalnících přepravena do výcvikového prostoru Hohenfels. Asi každý si dokáže představit, jakou pozornost bojová pásová technika jako jsou tanky T72M4CZ a bojová vozidla pěchoty BVP-2 v Německu vzbuzovala.

Obdobné to bylo i s přesuny kolové techniky, která jela po vlastní ose. Čeští řidiči již dávno nejsou zvyklí na dlouhé vojenské kolony, doprovázené Vojenskou policií. Téměř hrozivě vypadala kolona 13. dělostřelecké brigády, která měla ve svém proudu mimo jiné osm samohybných houfnic DANA. Tyto kolosy vzbuzovaly u řidičů i chodců při průjezdu obcemi velký respekt.

Ti, kteří plánovali přesun i samotní řidiči, si zaslouží velkou pochvalu. Nestala se žádná dopravní nehoda a žádná technika neměla v průběhu cesty závadu, která by ji vyřadila z provozu. Pomyslnou štafetu tak logistici předávají bojovníkům, kteří budou středem dění již od zítřejšího dne, kdy velitel TF 72 podplukovník Martin Botík zahlásí veliteli JMRC plukovníku Johnu G. Norisovi připravenost české jednotky k plnění úkolů bojové operace v rámci cvičení Saber Junction II.