Rozpoznání nebezpečné munice může zachránit životy vojáků

Autor: Jana Deckerová a kpt. Jana Sedláčková, 15. ženijní pluk

V posádce Bechyně se od 6. do 31. března uskutečnil kurz v průzkumu a identifikaci munice, výbušnin a improvizovaných výbušných zařízení - EOR. Kurz proběhl pod vedením příslušníků Centra technické a informační podpory 15. ženijního pluku. Instruktoři EOR tvoří specialisté ze 151. ženijního praporu, 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády.

Kurz EOR úspěšně absolvovalo 18 vojáků české armády

Výcvik v kurzu EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance) není jednoduchý. Svědčí o tom i fakt, že z původního celkového počtu 31 vojáků jej úspěšně završilo 18.

„Kurz organizujeme dvakrát ročně už od roku 2008 a je určen především pro příslušníky jednotek připravujících se k nasazení v zahraniční operaci,“ říká velitel kurzu kapitán Robert Braun a dodává, že tento čtyřtýdenní kurz zahrnuje jednak teoretické znalosti, ale zejména pak získání praktických dovedností nejen při průzkumu a určení typu nalezené munice, ale i ve stanovení bezpečnostních opatření, zpracování hlášení o nálezu a určení dalšího postupu.

„V průběhu celého měsíce probíhá velké množství postupových testů, jejichž úspěšné splnění je podle nastavených kritérií podmínkou pro setrvání v kurzu, a proto už během kurzu mohou někteří z nastoupivších skončit,“ dodává kapitán Braun.

Situace, které mohou zažít vojáci při nasazení v zahraničí

Praktická část probíhá na bechyňském Polygonu C-IED (Counter-Improvised Explosive Device - prevence proti improvizovaným výbušným zařízením), který prohlubuje získané znalosti v terénu. „V terénu je připravena pro příslušníky kurzu celá řada praktických scénářů, jež simulují různé druhy incidentů a situací, které mohou při nasazení v zahraničí vojáci zažít,“ upozorňuje velitel kurzu.

Práce v terénu je vyvrcholením přípravy zaměřené na identifikaci výbušných zařízení, kde je největší důraz kladen na vnímání terénních stop jako příznaků nastraženého improvizovaného výbušného zařízení (IED hrozby) nebo nevybuchlé munice. Informací, které musí vojáci během čtyřtýdenního kurzu vstřebat, je poměrně mnoho. Účastníci kurzu se potýkají i s psychickým vyčerpáním a únavou spojenou s nedostatkem spánku, protože výcvik probíhá nepřetržitě i v noci. Letošní počasí se navíc podobalo tomu v Afghánistánu, protože byly dny, kdy bylo přes den teplo a slunečno, noci byly naopak chladné. Cvičiště má písčitou strukturu, ale jsou připraveny i terény s trávou a s lesním porostem a listím.

„Z tohoto kurzu si odnáším jednoznačně obrovské množství informací ohledně druhů munice, jejich kategorií, které jsme se učili přímo v terénu rozpoznávat. A musím říct, že i ta první část, i když byla teoretická, tak stála opravdu za to. Jsem rád, že jsem tímto kurzem prošel. Při nasazení v zahraničí se mi tyto znalosti určitě budou hodit,“ hodnotí kurz jeden z úspěšných absolventů.