Reálná zbraň, opravdová střela. Oběti žádné. To je systém FX

Autor: (oha)

Už několik let používají vojenští policisté a příslušníci 601. skupiny speciálních sil unikátní výcvikový systém FX. Zbraně i munice, které se chovají i vypadají jako skutečné s tím rozdílem, že nezpůsobí smrtelné zranění, připraví vojáka na „ostré“ nasazení lépe než cokoliv jiného.

Na první pohled připomíná systém FX paintball – stejně jako dnes velmi populární adrenalinový sport totiž používá barvící munici. Tím však podobnost končí. Vše ostatní už není zábava, ale do těch nejmenších detailů propracovaný tréninkový program.

FX vznikl v 80. letech minulého století ve Spojených státech a prvním zákazníkem byli příslušníci speciálních jednotek amerického námořnictva. Do té doby vojáci cvičili střelbu pouze do statických papírových terčů, a to jejich potřebám logicky nestačilo. Jak se ale přiblížit realitě, aniž byste kvůli bezpečnosti museli měnit zbraň za hračku a ostrou munici za barevné kuličky?

Systém nabízí dvě řešení – speciální cvičné „modré“ zbraně nebo vložné (takzvané konverzní) sady. V prvním případě střelec používá speciálně upravenou pistoli, která se kromě menšího průměru hlavně prakticky v ničem neliší od té skutečné. Pro dlouhé zbraně pak výrobce dodává konverzní sady, které se vkládají do opravdových samopalů a útočných pušek. „Tyto vložné sady obsahují řadu bezpečnostních prvků a kromě jiného zamezují vystřelení ostrého náboje,“ vysvětluje praporčík Ondřej Dušek, střelecký instruktor a zbrojíř Vojenské policie. Jeho kolegové pro výcvik používají pistole FX Glock 17T – stejný typ „ostrých“ pistolí mají ve výzbroji – a konverzní sady pro samopal Heckler & Koch MP-5 a útočnou pušku v ráži 5,56mm M4.

Že zrovna střílí náboji a zbraněmi FX poznají jednoduše – pistole mají modrý rám a pušky si oblepují modrými páskami. A pak jsou tu ještě náboje. Ty se od ostrých liší tím, že mají speciální střelu se značkovací barvou zalaborovanou v plastovém kontejneru. Konstrukce náboje zajišťuje i přes nízkou hmotnost střely a malou prachovou náplň spolehlivou samonabíjecí funkci zbraní, a to i v režimu střelby dávkami.

„Paintballová zbraň téměř v ničem nepřipomíná skutečnou. Hlaveň má hladký vývrt, střela je koule, kterou díky nízké rychlosti vidíte a můžete se jí vyhnout. Náboj FX má naopak konstrukci ostré munice – včetně prachové náplně. Po vystřelení dojde jako u skutečné zbraně k vyhození nábojnice a podání dalšího náboje do komory a nechybí ani zpětný ráz závěru,“ vypočítává Dušek.

Překvapivá je i rychlost, s jakou tyto náboje opouštějí hlaveň – v průměru dosahuje 120 metrů za sekundu. Efektivní dostřel pak například u pistole FX činí zhruba 15 metrů. „Ze všech statistik vyplývá, že použití krátké palné zbraně pro sebeobranu je běžné na vzdálenost maximálně 7 metrů, takže pro policejní účely je dostřel FX naprosto dostačující,“ konstatuje. 

A teď to hlavní. Zásah vás sice vážně nezraní, ale hodně bolí. Obličej si vojáci chrání maskou, krvavým podlitinám na těle ale ani sebelepší oblečení nezabrání. A především v tom je systém FX pro Vojenskou policii, která doprovází přepravy finančních hotovostí, chrání VIP osoby a objekty či zajišťuje muniční sklady, nesmírně cenný. „Výcvik FX je ten nejreálnější možný. Pokud budete střílet jen do papírového terče, může se stát, že proti skutečnému útočníkovi, který někoho ohrožuje, vystřelit kvůli psychické zábraně nedokážete. A naopak, pokud víte, že zásah hodně bolí, chováte se, jako by šlo o reálnou zbraň a ostré náboje,“ vysvětluje Lukáš, jeden z vojenských policistů. Podle slov Ondřeje Duška je systém FX cenný i pro vyhodnocování taktiky policejního zákroku – různě barevné zásahy prozradí, kam a kdo střílel, jak byl úspěšný, a zda byl zásah, při němž byla použita zbraň, oprávněný.

Čeští vojenští policisté by mohli se systémem FX pracovat i v Afghánistánu

Od loňského roku má armáda vlastního instruktora s mezinárodním certifikátem – v celé České republice existují přitom jen tři lidé se stejným oprávněním. Jedním z nich je právě Ondřej Dušek z Vojenské policie, další dva slouží u Policie ČR. Certifikát, díky němuž teď Dušek může školit další své kolegy – instruktory v používání systému FX, přináší i jiné výhody. V afghánském Wardaku v současné době působí jednotka VP, která zde provádí výcvik příslušníků Afghánské národní policie.

„K činnostem, které musejí zvládnout, patří ochrana důležitých osob, vytipování a eliminace kriminálních živlů, zvládání davu. Díky certifikátu, který říká, že jsme schopní práci s FX učit, bychom mohli naše portfolio v misi rozšířit. Nezanedbatelný je také fakt, že výcvik se systémem FX by měl pozitivní dopad na schopnosti našich afghánských kolegů,“ uzavírá.