Ramstein Rover odstartuje v září

Už od 2. září 2013 bude Česká republika hostit alianční cvičení s názvem Ramstein Rover (RARO). RARO bude v letošním roce nejvýznamnějším cvičením se zahraničními partnery na našem území.

Cvičení řídí komponentní Velitelství Vzdušných sil NATO (Allied Air Command - AIRCOM) dislokované na letecké základně v německém Ramsteinu ve spolupráci s českými vzdušnými a pozemními silami. Sladění posádek letounů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích, a to při přímé letecké podpoře pozemních operací, je prioritou výcviku. Téměř dvě stovky předsunutých leteckých návodčích z devatenácti aliančních států si v České republice procvičí kvalifikační dovednosti v plném spektru denních i nočních operací zakomponovaných do realistického a komplexního scénáře. Tyto dovednosti v následujícím období využijí při svém nasazení v zahraniční operaci ISAF. Jedná se tedy o udržovací výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří budou do konce roku 2014 plnit úkoly ve prospěch koaličních jednotek na území Afghánistánu.

K tomu, aby si účastnické státy ujasnily poslední detaily třítýdenního cvičení v září, využili zástupci jednotlivých zemí závěrečnou plánovací konferenci. Ta se uskutečnila od 9. do 10. července na 22. základně letectva v Sedleci, Vícenicích u Náměště nad Oslavou. „Ramstein Rover už není pouze cvičením zaměřeným na přípravu vojáků mise ISAF. Obsah výcviku letošního Ramstein Rover operaci ISAF již v mnohém přesahuje,“ řekl na úvod konference řídící cvičení z velitelství v Ramsteinu plukovník Harry H. Schnell. Zároveň vyzvedl loňskou pozitivní zkušenost s organizací, intenzitou a výsledky cvičení, které se již podruhé uskuteční v České republice. Toto cvičení navazuje na sérii cvičení Flying Rhino připravované v součinnosti s ozbrojenými silami Velké Británie v minulých letech.

Slova plukovníka Shnella doplnil řídící cvičení za AČR plukovník Zdeněk Bauer: „Mění se charakter cvičení. Jeho cílem je výcvik vojáků pro široké spektrum operací, při nichž se využívá přímé letecké podpory. NATO potřebuje udržet a rozvíjet své schopnosti nejen pro vedení asymetrických operací v Afghánistánu, ale pro jakékoliv možné budoucí nasazení.“

Účast předběžně potvrdilo 19 zemí (Belgie, Česká republika, Estonsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Maďarsko, Dánsko, Norsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Velká Británie, USA, Turecko, Portugalsko, Rumunsko), a to buď zapojením letecké techniky, nebo účastí přesunutých leteckých návodčích, a instruktorů. Leteckou podporu budou vojákům poskytovat letouny L-39 Albatros (ČR, Slovensko), F-16 (Turecko), L-159 ALCA (ČR), JAS-39 Gripen (Maďarsko), Pilatus PC-9 (Slovinsko, Německo), Learjet L-35 (Německo), Su-22 (Polsko) a vrtulníky Mi-24/35 (ČR), Mi-17 (Slovensko).

Kromě letounů L-159 ALCA, které využijí mateřskou základnu v Čáslavi, bude ostatní letová činnost probíhat primárně z 22. základny letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, a to od 9. do 19. září v časech 9.00 - 23.00 hodin, bez letového úsilí v sobotu a neděli. K výcviku vojsk jsou vyčleněny vojenské výcvikové prostory na Libavé a v Boleticích, pozorovací stanoviště letišť v Bechyni, Přerově a v areálu bývalých kasáren u obce Vícenice a vzdušný prostor nad Olomouckým, Jihočeským, Moravskoslezským, Středočeským, Jihomoravským krajem a Vysočinou.

Do scénářů cvičení Ramstein Rover se v roli opozičních sil zapojí vojáci 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 25. protiletadlové raketové brigády, 13. dělostřelecké brigády a Univerzity obrany. Na zabezpečení výcviku se budou podílet svými odbornostmi svazky a útvary pozemní i vzdušné síly Armády České republiky, dále Velitelství výcviku - Vojenské akademie a agentury sekce podpory.