Radiotechnické vojsko porazilo soupeře na trojboji v Německu v biatlonu i metané

Autor: kapitánka Lucie Machorková, foto: kolektiv autorů 26. pluku

Již 32. ročníku mezinárodního závodu ve vojenském trojboji v Německu se minulý týden zúčastnilo reprezentační družstvo 26. pluku velení, řízení a průzkumu ze Staré Boleslavi. RRP – Cup pořádá v rámci partnerství jednotek radiotechnického vojska bavorská posádka Regen. Své síly ve třech disciplínách přijelo změřit celkem dvacet tři pětičlenných družstev z Německa, Polska, Švýcarska a České republiky.

České radiotechnické vojsko slavilo v Německu zlatostříbrný úspěch

„Do Regenu jezdí tým 26. pluku už od roku 2010 a vždy se umístil na předních příčkách, tak doufám, že v úspěšné medailové bilanci budeme pokračovat i letos,“ řekl před začátkem závodu vedoucí týmu major Pavel Baculák. Slova očekávání se naplnila hned po biatlonu, který se skládal z šestikilometrového běhu na lyžích a střelby z malorážní pušky vleže. Zlato v bílé stopě vybojoval desátník Michal Bartůněk.

Na střelnici se uskutečnila druhá disciplína - střelba ze služební pistole P8 HK, jež patří do základní výzbroje armády Spolkové republiky Německa. K dispozici bylo pouze pět ran, ale i v této disciplíně čeští vojenští profesionálové dokázali, že mají pevnou ruku.

V lední metané neměli Češi konkurenci

Další zlatý úspěch se dostavil po soutěži velitelů, kteří zápolili v lední metané. I když je lední metaná v alpských zemích velice oblíbeným sportem, a Němci jsou považováni za jeho přeborníky, neměl major Baculák v metání kamenů po ledě konkurenci.

O stupních vítězů rozhodoval součet bodů získaných v každé disciplíně. V celkové soutěži jednotlivců se nejlépe vedlo nadporučíku Tomáši Kujínkovi, který za sebou nechal 114 závodníků. V „Poháru národů“ nakonec vybojoval tým 26. pluku velení, řízení a průzkumu pro Českou republiku skvělé druhé místo.

Vyměňovali si zkušenosti

V Německu proběhla i výměna zkušeností v oblasti radiolokačních systémů. Čeští specialisté si prohlédli stanoviště na vrcholu Velkého Javoru (Grosser Arber), které se stejně jako radiotechnické roty 262. radiotechnického praporu podílejí na zabezpečení nedotknutelnosti vzdušného prostoru. Během osmileté vzájemné česko-německé spolupráce v oblasti „ertévé“ měli na oplátku němečtí kolegové možnost se v letech 2013 a 2015 seznámit s radiolokační výzbrojí 26. pluku velení, řízení a průzkumu.

„Propojení pracovních a sportovních aktivit výrazně přispívá ke vzájemnému poznání a zkvalitnění pracovních vztahů, což je vždy přínosem. K úspěchu našich vojáků na sportovním poli samozřejmě gratuluji a děkuji za vzornou reprezentaci našeho útvaru v zahraničí,“ konstatoval plukovník Milan Malík, velitel 26. pluku.