Pyrotechnici EOD týmů ČR a USA čelili dvaceti možným scénářům útoku teroristů

Autor: Jana Deckerová

Na polygonu C-IED 15. ženijního pluku v Bechyni dnes končí čtrnáctidenní mezinárodní výcvik EOD týmů a pyrotechnických specialistů z USA. Série scénářů simulovala reálné situace v zahraničních misích, při kterých si pyrotechnici procvičili zavedené EOD taktiky, techniky a postupy při identifikaci a vyhodnocování teroristických hrozeb. Cennou zkušeností pak byla i vzájemná výměna a ověření nevyzkoušených postupů v praxi.

„Na polygonu tady v Bechyni se v současné době odehrává praktická příprava jednotek EOD, která byla pro letošní rok koncipována do dvou týdnů, kdy první týden byly připraveny reálné scénáře situací bez použití ostrého náloživa, v tom druhém se vše odehrávalo s reálnými výbušninami,“ říká podplukovník Zdeněk Hejpetr z Centra technické a informační podpory (CTIP) EOD 15. ženijního pluku Bechyně.

Stresovou situaci zvyšuje odpočítávání doby do výbuchu nálože

Stresovou situaci zvyšuje odpočítávání doby do výbuchu nálože

V rámci výcviku zde působilo šest EOD skupin, včetně skupiny, kterou tvořili příslušníci národní skupiny států Texas a Nebraska. „Pro týmy jsme si letos připravili přes dvacet náročných scénářů, které simulovaly zkušenosti EOD specialistů v rámci nasazení v zahraničních misích, hlavně v Afghánistánu a Iráku,“ pokračuje podplukovník Hejpetr a dodává, že vojáci tu řešili, kromě likvidování velkých náloží nastražených na silnicích nebo propustcích, například i scénář se sebevražednou vestou na koaličním vojákovi.

Koaliční voják s trhavinou na těle

V tomto případě se jedná o jednu z nejtěžších situací, která může pyrotechnika při akci potkat. Je pod velkým psychickým tlakem, protože nejenže se snaží zlikvidovat nálož, ale musí se pokusit zachránit i vojáka, kterého teroristé použili jako živý štít. Jedním z dalších scénářů si vojáci nacvičovali i postupy, které by mohly nastat v rámci uprchlické krize, odehrávající se na našem území.

„Vojáci tu do poslední chvíle netuší, do jaké situace se dostanou a co je v terénu čeká,“ konstatuje náčelník CTIP EOD podplukovník Hejpetr. „Nejcennější zkušeností při takovém ,suchémʻ výcviku je pro ně kuriózně i ten fakt, že chybný krok pyrotechnika ukončí akci, scénář se přeruší, situace se vyhodnotí, zjistí se poslední chybný postup a následuje pokračování scénáře až do úspěšného vyřešení.“

Při cvičení vojáci používali veškerý materiál, který mají EOD týmy v běžné výbavě. Jednalo se především o pyrotechnické obleky EOD-9, prostředky odstupné manipulace, detektory kovů, prostředky dálkového odpalu a rentgeny pro prohlížení podezřelých předmětů. Jedním z prostředků odstupné manipulace je například i pyrotechnický robot Talon, který přispívá ke zvýšení bezpečnosti členů pyrotechnických týmů při prvotním ohledání místa incidentu.

„Některé skupiny byly složeny pouze z našich vojáků, tedy ze 151. ženijního praporu Bechyně a 153. ženijního praporu Olomouc, ale další tvořili společně zástupci obou armád, což si vyžádalo i anglickou komunikaci,“ informuje podplukovník Zdeněk Hejpetr a dodává, že pro české vojáky to byla výborná příprava pro společné působení koaličních EOD týmů při nasazení v zahraničních misích.

Výcvik EOD týmu

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...

Záchrana koaličního vojáka EOD týmem

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...