Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Psi jako nejlepší přátelé člověka, zejména pak vojáka

Psi jako nejlepší přátelé člověka, zejména pak vojáka

15.6.2012 • Zatímco v prvním díle cyklu o zvířatech ve službě jsme vzpomněli historické i současné úkoly nejrůznějších zvířecích druhů, nyní se zaměříme výlučně na psy. Provázejí člověka jako věrní společníci už od doby kamenné a dobře se adaptují na nové výzvy a úkoly. Není divu, že se mohli v americké armádě pyšnit hodností seržantů.

Už třináct tisíc let chová člověk psy jako hlídače obydlí či stád, lovce či naháněče zvěře, ale také pro potěchu. „Plemena psů se měnila podle potřeby a přání člověka. Neexistuje žádný jiný druh zvířat, kde by bylo tolik odlišností ve velikosti, zbarvení, osrstění, vzhledu, využití, mentalitě, rychlosti a dalších rozdílností, jak je tomu právě u psů,“ konstatuje kynoložka Jana Tománková.

Není tedy divu, že široké uplatnění nalézají psi také v armádních službách. Avšak po celou dobu starověku, středověku a dokonce ještě v 19. století byli používáni takzvaní bojoví psi (k tomu byla šlechtěna i bojová plemena) cvičení k přímému napadání protivníka. Nepřekvapí, že mnohdy byli oděni do drátěných košil a jejich obojky byly doplněny o ostré trny. Ve známé bitvě u Marathonu (490 př. n. l.) se pes jednoho Athéňana vyznamenal natolik, že oba byli ctěni a vyobrazeni na nástěnnou fresku.

Ke změně ve využití psů došlo v okamžiku, kdy byl marginalizován boj muže proti muži a prosadily se zbraňové systémy, proti nimž by útočící psi neměli šanci. A tak se nyní zaměříme na novodobý rozmach služební kynologie, který datujeme teprve sto let nazpět.

Nejvíce se „psí vojáci“ proslavili za první světové války. Seržant Stubby (*1916, +1926) získal řadu vyznamenání, setkal se s americkými prezidenty a byl to pes. Ve Francii se účastnil čtyř ofenzív a sedmnácti bitev, v nichž pomáhal vyhledávat raněné. Stal se prvním psem s přidělenou vojenskou hodností, které se do počátku 50. let těšili všichni psi americké armády, takže nebyla nouze o pohled na vojáka, který při míjení psího kolegy salutuje.

V průběhu první světové války využívala psy ve velké míře také německá armáda, a to ke službě strážní, hlídkové, pátrací, sanitní, zpravodajské a spojovací. Psi tedy mimo ostrahu vyhledávali raněné, přenášeli zprávy a rozkazy a pokládali telefonní kabely. Zajímavostí je, že pro ně již tehdy byly vyvinuty plynové masky, byla zřízena veterinární služba a dokonce postaven speciální lazaret. Na bojištích tehdy působily desítky tisíc vycvičených psů.

Od té doby se psi uplatnili ve všech velkých konfliktech. Jen v druhé světové válce jich Rudá armáda nasadila 50 tisíc. Američané je zase využívali v korejské válce a později ve Vietnamu, kde byly nasazeny 4 tisíce psů. Nyní disponuje americká armáda o něco málo menším počtem a pochopitelně MWD – Military Working Dogs – využívá v Afghánistánu. Nejznámější z nich je momentálně Cairo, jediný veřejně představený člen týmu NAVY SEALs, který zlikvidoval Bin Ládina.

Úkoly současných vojenských psů tedy zabírají celé spektrum činností – od vyhledávání raněných, které proslavilo Stubbyho, až po strážní službu. V přiloženém videu se můžete seznámit s Rexem, který jako specialista na vyhledávání výbušnin už absolvoval zahraniční nasazení v Kosovu a v Afghánistánu.

A za týden se můžete těšit na článek věnovaný srovnání postavení a úkolů psů v československé armádě a v dnešní profesionální české armádě.

Průměrné hodnocení (11 hlasů): 4.27, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Čeští a US vojáci evakuují z afghánského bojiště zraněného psa Čeští a US vojáci evakuují z afghánského bojiště zraněného psa Čeští a US vojáci evakuují z…
  • Podobných památníků jsou v USA stovky až tisíce, zdroj Troopdogs Podobných památníků jsou v USA stovky až tisíce, zdroj Troopdogs Podobných památníků jsou v USA…
  • Seržant Stubby - hrdina první světové války, zdroj Wikipedia Seržant Stubby - hrdina první světové války, zdroj Wikipedia Seržant Stubby - hrdina první…
  • Rex je specialistou na hledání výbušnin a veteránem dvou misí Rex je specialistou na hledání výbušnin a veteránem dvou misí Rex je specialistou na hledání…
Pes "pyrotechnik" a jeho psovod - Kateřina Lang

Autor: Miroslava Pašková