Protipovodňové zátarasy v Praze pomáhají stavět i vojáci

Autor: plk. Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

Na základě rozhodnutí předsedy vlády bylo již nasazeno na území hlavního města Prahy 200 vojáků 4. brigády rychlého nasazení z Žatce a Chrudimi, kteří podle požadavků IZS pomáhají při stavbě protipovodňových zátarasů.

Dalších 100 vojáků 4. brigády rychlého nasazení bylo na základě požadavku pražského magistrátu a nařízení předsedy vlády aktivováno v neděli odpoledne. Do prací v Praze se zapojilo dobrovolně i několik desítek příslušníků Aktivní zálohy. Dalších 60 vojáků ze 42. mechanizovaného praporu v Táboře bude ve večerních hodinách nasazeno v Českých Budějovicích.

„Pro potřeby IZS je AČR připravena celkově nasadit do 2 000 vojáků na případné odstraňování následků povodní,“ uvedl ministr obrany Vlastimil Picek. „Pro případ potřeby jsou také v pohotovosti dvě samostatné záchranné roty z Rakovníka a Olomouce a další prostředky ženijní brigády,“ doplnil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Petr Pavel. Dále jsme snížili dobu pohotovosti u součástí AČR, které by v případě potřeby byly připraveny pro evakuaci a humanitární pomoc obyvatelstvu, k případnému vybudování nouzového ubytování a dále k zabezpečení sjízdnosti cest a pro terénní a zemní práce.

Na žádost Hasičského záchranného sboru již dnes v ranních hodinách zasahoval při evakuaci muže v prostoru Na Chalupách (Sedlčansko) z objektů odříznutých vodou vojenský vrtulník W-3A Sokol z 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích. K případnému zásahu v případě okamžité potřeby jsou v pohotovosti další vrtulníky AČR.